4 dôvody prečo dobrí zamestnanci odchádzajú (2. časť)
V predchádzajúcom blogu sme písali o dvoch najčastejších dôvodoch, ktoré motivujú zamestnancov k odchodu z práce. Dnes sa zameriame na ďalšie dva dôvody a ponúkneme vám pár tipov, ako niektorým situáciám predísť už pri samotnom pracovnom pohovore.
Pre zopakovanie: medzi 4 najčastejšie dôvody na podanie výpovede podľa výskumov z USA (aj našich skúseností) patria:
- Obmedzené kariérne možnosti
- Nedostatok podpory zo strany nadriadeného
- Kompenzácia
- Nudná náplň práce, nedostatok výziev
Ako recruiter máte možnosť už počas výberového procesu formou vhodných otázok identifikovať takých kandidátov, u ktorých je menšie riziko, že odídu z obsadzovanej pozície predčasne. Samozrejme, nie je možné s istotou odhadnúť ani ovplyvniť motiváciu vybraného kandidáta vo firme ostať. Môžete však využiť nasledujúce tipy:
3. Kompenzácia. Zbystrite pozornosť pri kandidátoch, ktorí sú fixovaní len na výšku platu. Pokiaľ viete, že firma nemá dostatočné prostriedky, ako ich takýmto spôsobom motivovať, buďte zvlášť obozretní. Väčšinou pri takomto type zamestnanca platí, že ak sa mu po určitom čase nebude zvyšovať plat podľa jeho predstáv, nemusí brať do úvahy iné benefity, ako sú možnosti kariérneho rastu, školenia alebo firemná kultúra. Odíde pri prvej ponuke práce s lepším platom. Nie je to však pravidlom pri všetkých kandidátoch. Preto je dôležité ísť viac do hĺbky dôvodov, pre ktoré je konkrétny uchádzač finančne motivovaný.
4. Nudná náplň práce, nedostatok výziev. Jednou z najdôležitejších úloh nielen recruitera, ale aj samotného zamestnávateľa je vypracovať čo najdetailnejší popis práce na obsadzovanú pozíciu. Ten by mal reflektovať nielen povinnosti, zodpovednosť a škálu pracovných úloh ale aj flexibilitu zamestnanca. Popis by mal byť čo najrealistickejší, aby potenciálny zamestnanec získal obraz o pozitívnych, ale aj negatívnych stránkach jeho budúcej práce. To mu neskôr pomôže lepšie sa vysporiadať so stresom a ťažkými úlohami.
Zamestnanec môže po krátkom čase zistiť, že jeho práca je veľmi monotónna, prípadne vykonáva len jednoduché činnosti. Vyhnúť sa takejto situácii môžete pri samotnom pohovore. Spýtajte sa na činnosti, ktoré ho v minulej práci nebavili. Na druhej strane sa nezabudnite opýtať aj na úlohy, ktoré robil rád a pri ktorých sa rozvíjal. Ak vám kandidát len stroho odpovie, že práca bola nudná, pýtajte sa ďalej. V čom vnímal činnosť ako nudnú? Čo robil preto, aby nudná nebola? Komunikoval tento problém nadriadenému a hľadal riešenia ako to zmeniť?
Veríme, že aj vďaka našim tipom, ako preveriť motiváciu kandidáta na pracovnom pohovore, sa vám podarí nájsť do svojho tímu nielen tých správnych ľudí ale hlavne správne motivovaných.
Zdroj:
Kazim Ladimeji, Top 4 Reasons Employees Quit – How to Hire Staff who Stick, Recruiter.com