Recruiterovi stačí na váš životopis 7 sekúnd. Čo si všíma?
Už dhšiu dobu si hľadáte prácu, máte množstvo skúseností, rozposlali ste desiatky životopisov no ešte stále vás žiadna firma nezavolala na pohovor? Problém môže byť práve v životopise.
Mnoho uchádzačov o prácu si myslí, že keď do firmy zašle svoj životopis, cieľom personalistu je prečítať si ho a všetkými silami sa snažiť uchádzača zamestnať. Skutočná prax je však presne opačná – personalista sa v životopise zameriava prevažne na veci, kvôli ktorým môže uchádzača z výberového procesu eliminovať. Aj keď to na prvý pohľad môže znieť negatívne, má to svoje dôvody. Denne totiž dostane také množstvo životopisov s často irelevantnými informáciami, že ak chce nájsť aspoň pár dobrých kandidátov, musí sa na základe zaslaných životopisov rozhodnúť len pre tých najlepších. Áno, nie každý kandidát, ktorý pošle skvelý životopis, je rovnako skvelý aj v skutočnosti (a platí to aj naopak). Ale to je riziko, ktoré musíme prijať.
Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech, určite vám veľmi pomôže, keď budete vedieť, na čo sa recruiteri vo vašom životopise zameriavajú.
Na zaujatie máte približne 7 sekúnd
Za ten krátky čas, ktorý máme vyhradený na prečítanie vášho životopisu, si všímame hlavne vaše meno, súčasnú pozíciu a firmu, v ktorej pracujete, kedy ste začali a skončili na jednotlivých pozíciách pracovať, kde ste pracovali predtým a vaše najvyššie ukončené vzdelanie.
Informácie zo životopisu vyhodnocujeme v piatich krokoch:
- Názov pracovných pozícií – na úvod rýchlo prejdeme názvy pozícií, aby sme sa uistili, či máte vôbec skúsenosti z tej oblasti, ktorú hľadáme. Preto je veľmi dôležité, aby ste boli čo najkonkrétnejší pri uvádzaní názvov pozícií. Skúste sa vyhnúť nič nehovoriacim názvom ako „administratívna asistentka“.
- Pracovná história – v druhom kroku nás zaujíma, čo ste konkrétne na jednotlivých pracovných pozíciách robili. Viac nás zaujímajú vaše posledné pracovné skúsenosti ako tie z dávnejšej minulosti. Preto by ste mali svoje pracovné skúsenosti vždy zoradiť od najaktuálnejšej po najstaršiu. Ak ste robili administratívu, vyhnite sa dvojslovnej náplni práce „administratívna podpora“. To nám skutočne nepovie vôbec nič o tom, čo ste skutočne robili.
- Dĺžka pracovných skúseností – ako dlho ste pracovali na jednotlivých pozíciách? Ak v životopise uvediete len roky od-do, vzbudzuje to dojem netransparentnosti. Totiž, ak ste niekde pracovali od 2013-2014, môže to zmamenať aj mesiac alebo dva roky… Tiež si preveríme názvy firiem, ktoré uvádzate. Dnes je to otázka niekoľkých sekúnd zistiť, či daná firma vôbec existovala.
- Kľúčové slová – následne hľadáme kľúčové výrazy, ktoré dokazujú, že máte požadované zručnosti a vedomosti. Pri životopisoch uchádzačov na technické a IT pozície sú práve vhodné kľúčové slová úplne zásadné. Preto si vždy dôkladne prečítajte pracovný inzerát a nezabudnite do životopisu uviesť presne tie technológie, ktoré sú vyžadované (samozrejme, len v prípade, ak s nimi máte skutočne skúsenosti). Mimochodom, „Internet – pokročilý“ v súčasnosti už skutočne nie je zručnosť, ktorú by ste si mali do životopisu uvádzať. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo to vlastne znamená?
- Certifikáty a vzdelanie – dopĺňajú celkový obraz o uchádzačovi. Je však dôležité vybrať len tie školenia, ktoré sú relevantné k danej pozícií a sú zároveň aktuálne. To, že ste v roku 2005 absolvovali kurz angličtiny a získali aj certifikát, do tejto kategórie určite nepatrí.
No to pekne flakate tu vasu pracu.
Ale priznanie sa ceni.
Dobrý deň Carlos, ďakujem za Váš komentár. Cieľom blogu bolo poradiť ľuďom hľadajúcim prácu, ktoré časti si personalisti primárne všímajú, a preto by sa na ne mali pri písaní životopisu zamerať. V praxi sa totiž stále stretávame s tým, že v životopisoch chýbajú dôležité informácie alebo sú tam základné chyby. A ten nadpis je samozrejme nadsadený a netreba ho brať úplne doslovne :-)
Berte aj moju reakciu ako nadsadenu:-).
Prajem pekny den,
Carlos