Nenechajte si ujsť dobré miesto kvôli ypsilonu!
Čo by mal obsahovať naozaj dobrý životopis, sme si už povedali (viac informácií v blogu „Píšte životopis ako „reklamu“ na vás„). Ani titul z najlepšej svetovej univerzity vás však nezachráni, ak je vaše CV plné gramatických chýb alebo sa dokument nedá vôbec otvoriť. Forma je rovnako dôležitá ako obsah.
Životopis by mal byť v prvom rade prehľadný. Asi nie je potrebné pripomínať, že životopisy vo forme slohovej práce („narodil som sa v jedno krásne letné ráno“…) sa v našich zemepisných šírkach nepíšu už asi pol storočia.
Štruktúrovaný životopis rozdeľte do logických častí s podtitulmi:
- osobné údaje (nezabudnite na telefonický a e-mailový kontakt),
- pracovné skúsenosti,
- vzdelanie,
- iné zručnosti ,
- ocenenia a účasť na konferenciách,
- záujmy a pod…
Pracovné skúsenosti aj vzdelanie napíšte v chronologickom poradí od najaktuálnejšieho po najstaršie. Vždy uveďte názov firmy, v ktorej ste pracovali, názov pozície, ktorú ste vo firme zastávali, časové obdobie prípadne aj miesto pôsobenia. Ak je to vhodné (viď predchádzajúci blog), rozpíšte aj vašu pracovnú náplň a aktivity, ktoré ste na danej pozícii vykonávali.
Samozrejme, postupne môžete niektoré pozície zo svojho životopisu vynechávať. Ak máte 15 rokov skúseností v rôznych firmách a uchádzate sa o pozíciu obchodného riaditeľa, rozhodne nemusíte uvádzať, že ste počas vysokoškolského štúdia pracovali ako čašník v miestnom bare. Rovnako vynechajte údaj o absolvovanej základnej škole, ak to nie je vaše jediné ukončené vzdelanie.
Je absolútne nevyhnutné, aby bol váš životopis bez gramatických chýb. Prejdite si ho viackrát a dajte ho prečítať aj niekomu inému. Aj jeden ypsilon môže pokaziť dojem z vášho životopisu. Dávate tým najavo, že nie ste dostatočne dôsledný. A pokiaľ sa nehlásite na pozíciu textára hip-hopovej skupiny, vyvarujte sa aj slangu a hovorovým výrazom.
Dajte si tiež záležať na výbere fotografie. Takáto, na prvý pohľad triviálna záležitosť vám môže výrazne zvýšiť alebo znížiť šance na vytúžené miesto. Zabudnite na fotky pri vianočnom stromčeku, z vášho obľúbeného baru alebo vo vyzývavom oblečení. Tiež nie je najvhodnejšie „vystrihovať sa“ z hromadnej fotografie. Ideálne sú klasické fotografie „pasového“ formátu, kde sa usmievate a pôsobíte upravene a príjemne. Nemusíme zdôrazňovať, že na fotke by ste mali vyzerať približne rovnako ako v súčasnosti, takže fotky z pubertálnych čias si tiež radšej nechajte pre rodinný archív.
Ak máte všetko hotové, dajte to už len do jednotného „fontu“ a farby, zvýraznite najdôležitejšie informácie (napr. názvy firiem, v ktorých ste pracovali) a dokonalý životopis je na svete. Teraz ho už len stačí poslať v kompatibilnom formáte (doc, pdf), aby sa dôležité informácie, ktoré ste tak svedomito upravovali, dostali tam kam potrebujete. Držíme palce!
Autor: Barbara Kotlárová