Ako si nájdem letnú brigádu v zahraničí?
Chceli by ste toto leto stráviť niekde pri mori alebo na zaujímavom novom mieste, rozšíriť si obzory a popritom si zarobiť? Je najvyšší čas začať si hľadať vhodnú brigádu. Dnes vám poradím, ako na to.
Keďže je koniec apríla, veľa času už nemáte a mali by ste sa dať do práce. Áno, viem, že máte práve skúškové, píšete diplomovku alebo sa pripravujete na maturity. Ak ale chcete na konci júna už sedieť vo vlaku či lietadle smerom k novým letným dobrodružstvám, pár minút si určite nájdete.
Krok č. 1: Kam chcete ísť a čo chcete robiť?
Rozhodovať sa budete zrejme aj podľa toho, kam sa chystajú vaši kamaráti, prípadne známi, ktorí v danej krajine už žijú. Berte však do úvahy aj to, aký jazyk ovládate a aký máte rozpočet, keďže náklady v každej krajine môžu byť rôzne. Čo bude hlavným cieľom vášho pobytu? Zarobiť čo najviac peňazí? Naučiť sa niečo nové, čo vám pomôže v budúcej kariére? Spoznať nové miesta a inú kultúru? Nájsť si nových kamarátov, užiť si leto a pri tom si zarobiť aspoň na náklady? Akonáhle v tom máte jasno, môžete začať konať. Pre istotu myslite aj na plán B, keby vaša top destinácia nevyšla.
Krok č. 2: Urobte si prieskum trhu
Zistite si všetky spôsoby, ako sa do vytúženej letnej destinácie dostať. Ak nemáte ani páru, môžete začať agentúrami, ale vyberajte opatrne. Letné brigády a stáže často organizujú partnerské organizácie vysokých škôl. Informujte sa na študijnom oddelení vo vašej škole o všetkých možnostiach. Pýtajte sa spolužiakov, ktorí podobné brigády absolvovali. Môžete konať aj na vlastnú päsť, ale na letné brigády študentov sa obyčajne vzťahuje množstvo formalít, preto je lepšie ísť oficiálnou cestou. Ak máte vysnenú organizáciu, pre ktorú by ste radi pracovali, napíšte im priamo. Spýtajte sa na možnosti pracovať u nich, aspoň ako dobrovoľník. Veľa firiem ponúka cez leto študentom prácu za ubytovanie či základné náklady.
Krok č. 3: Začnite s realizáciou
Rozpošlite vaše CV, motivačné listy, či prihlášky. Urobte to čo najskôr – deadliny, kedy sa prihlášky uzatvárajú, sa blížia. Rozplánujte si financie. Koľko máte na počiatočné náklady? Koľko môžete zarobiť? Koľko si chcete priniesť domov? Ako vám bude vychádzať financovanie počas pobytu? Zistite si vopred náklady na ubytovanie, stravu, dopravu, spoločenský život, atď. vo vašej destinácii. To všetko majte naplánované dopredu, aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu. Nezabudnite na zdravotné poistenie a pracovné povolenie.
Krok č. 4: Posledné prípravy
Ak budete cestovať lietadlom, zabezpečte si letenku v predstihu, keďže tesne pred odletom cena leteniek značne stúpne. Rovnaké je to s ubytovaním – študentské ubytovne, internáty a hostely bývajú v populárnych destináciách vybookované ako prvé. Spojte sa cez sociálne médiá s inými ľuďmi, ktorí budú cestovať na rovnaké miesto, môžete si ešte pred príchodom vymeniť množstvo užitočných informácií. Na Facebooku sú hromady skupín, ktoré združujú letných cestovateľov.
Ak ste toto všetko zvládli, už vám ostáva len tešiť sa na nové dobrodružstvá, ktoré vás cez leto čakajú :)
Zdroje: Natalie Jesionka, Dreaming of Working Abroad This Summer? Your Step-by-Step Guide, TheMuse.com
Velmi dobre napisany clanok…
Ďakujem! Teším sa, že sa Vám článok páčil. Budem rada, keď si prečítate aj ďalšie moje články :)