5 vážnych signálov vyhorenia
V predchádzajúcej časti sme vám predstavili 5 signálov začínajúceho vyhorenia. Veľa z nás ich zrejme zoberie na ľahkú váhu a mávne nad tým rukou. Dlhodobý stres a vypätie však môže vyústiť do ďalších vážnejších symptómov, ktoré vám predstavíme práve dnes.
Začínate mať problémy v komunikácii s ľuďmi. Čoraz viac vstupujete do konfliktov s ľuďmi doma a v práci alebo sa uťahujete do vlastného vnútra a nemáte chuť sa s nikým baviť. Prestali ste sa stretávať so svojimi priateľmi a okruh vašich známych sa zúžil akurát na postavy z večerných seriálov. Kedysi obľúbené rozhovory s klientmi sa stali nočnou morou a na telefonáty odpovedáte so značným časovým odstupom alebo vôbec.
Ste chronicky vyčerpaný. Najradšej by ste ešte spali a zostali v posteli celý deň. Váš mozog sa nechce zapnúť – nemá chuť. Jedným slovom cítite, že ste úplne vyčerpali vaše „zdroje“. Neustály pocit únavy je jasným dôkazom vyhorenia. Toto vyčerpanie môže byť viac emocionálne a mentálne ako fyzické.
Vaša výkonnosť klesá. Porovnajte svoj súčasný pracovný výkon s výkonom spred niekoľkých rokov či mesiacov. Úloha, ktorú ste bežne vyriešili za 2 hodiny vám zaberá celý deň. Najhoršie, že neviete ani ktorou začať
Prestáva vám záležať na zdravom životnom štýle. Pri vyšších štádiách vyhorenia ľudia prestávajú dbať o svoje zdravie a aj vzhľad. Stres potrebujete odbúravať aj dvomi „žúrkami“ za týždeň, aby ste si vyčistili hlavu alebo si dokonca nalejete „pohárik“ každý deň. Kedysi ste boli fanúšik zdravej výživy, teraz vám stačí ruské vajce a chipsy. Neviete zaspať a spoliehate sa, že myšlienky zastavia ukľudňujúce lieky.
Váš zdravotný stav sa zhoršuje. Začínate trpieť poruchami trávenia, čoraz častejšie vás pichá pri srdci, bolí vás hlava alebo upadáte do depresie. V poslednom čase ste „zrazu“ pribrali na váhe. Neviete si zapamätať PIN od bankových kariet ani spomenúť ako ste vlastne prežili posledný týždeň.
Dúfame, že do tohto extrému sa nikto z vás nedostane a tí čo už na sebe spomenuté signály spozorovali spravia kroky k uzdraveniu. Neviete ako? Prečítajte si nasledujúci blog, v ktorom vám vysvetlíme ako proti vyhoreniu úspešne bojovať.
Zdroj:
Lisa M. Gerry, 10 Signs You’re Burning Out – And What To Do About It, Forbes
Vyhorenie nie je nic ine ako nasledok sikany zo strany zamestnavatela/kolegov. Uspesne sa da proti nemu bojovat iba jedinym sposobom – nehrat sa na hrdinu a okamzite dat vypoved. Cim vacsia organizacia – tym je riziko vyhorenia/sikany vacsie.
Dobrý deň Silvia,
Ďakujem Vám za názor. Máte pravdu aj to môže byť jeden z dôvodov vyhorenia a preto je naozaj lepšie z takého miesta odísť. Držím palce!