Ste obeťou vyhorenia?
Ste v poslednom čase nevľúdny na kolegov? Podráždia vás v práci aj malé problémy, ktorým by ste predtým ani nevenovali pozornosť? Máte pocit, že práce vôbec neubúda napriek tomu, že v nej trávite 12 hodín denne? Už dávno ste sa netešili ráno do práce? Cítite sa nepochopený a vyčerpaný? Na konci týždňa si neviete spomenúť ani na PIN vašej bankovej karty? Ak ste na polovicu otázok odpovedali áno, stali ste sa obeťou burn-out syndrómu alebo tzv. vyhorenia. Ako sa prejavuje a ako sa mu vyhnúť si vysvetlíme v sérii nasledujúcich blogov.
S pojmami ako burn-out alebo vyhorenie sa v poslednej dobe stretávame čoraz častejšie. Podľa výskumov vyhoreniu podlieha stále viac ľudí vo veku pod 30 rokov. Možno k nim patríte aj vy alebo vo svojom okolí poznáte podobné prípady: po rokoch ťažkého štúdia ste získali váš vytúžený džob a rozhodli ste sa, že to dotiahnete čo najďalej – vždy ste boli v kancelárii prvý a domov ste odchádzali v noci. Svoj workoholizmus ste nazývali cieľavedomosťou a mali ste pocit, že tvrdá drina vás odlíši od „priemeru“.
To všetko je síce pekné a každá firma si samozrejme pracovitých ľudí cení, problém je v tom, že takýto životný štýl, nie je dlhodobo urdržateľný.
Čo vlastne vyhorenie znamená?
Podľa amerického psychológa Davida Ballarda môžeme za vyhorenie považovať „dlhšie časové obdobie, počas ktorého človek zažíva vyčerpanie a nezáujem o veci okolo neho, vzdáva sa aktivít, ktoré predtým robil s nadšením, čo má za následok zníženie pracovnej výkonnosti.“ Inak by sa vyhorenie dalo nazvať aj „chronickým stresom alebo chronickým vyčerpaním“, ktoré príde po mesiacoch alebo dokonca rokoch zanedbávania svojho zdravia a vyváženého životného štýlu.
V nasledujúcom blogu sa budeme venovať desiatim signálom, ktoré vám napovedia, že ste pravdepodobne „vyhoreli“.
Zdroje:
Burn-out self test, Mindtools.com