10 prípadov, kedy recruiter zahodí váš životopis do koša
Zle pripravený životopis recruiterovi nesmierne uľahčí prácu – jednoducho ho vymaže. Na rozhodnutie mu stačí 7 sekúnd. Mohli ste životopis rozposlať aj do 20 firiem, no ak v ňom máte niektorú z nasledujúcich chýb, vaše šance na pozvanie na pohovor sa rapídne zmenšujú.
1. Nespĺňate základné kritériá
Namiesto matematiky ste študovali masmediálnu komunikáciu a na pozícii software developera ste síce nikdy nepracovali, ale rád hráte počítačové hry? Reagovať na takúto pozíciu je síce ambiciózne, ale neefektívne pre vás aj pre nás recruiterov.
2. Váš životopis má 10 strán
A spomínate v ňom všetko od prvej brigády v roku 1991 po kurzy varenia vo voľnom čase.
3. Beletrizovaný životopis
Ak otvoríme životopis, ktorý začína vetou „narodil/a som sa… a mám 3 súrodencov“, je vysoká pravdepodobnosť, že ďalej čítať už nebudeme.
4. Neprofesionálna fotografia
Fotky z kúpeľne, dovolenky alebo baru síce pobavia, ale nové miesto vám s istotou neprinesú.
5. Neprofesionálny e-mail
Emailová adresa typu maciatko@azet.sk, playboy85@gmail.com skutočne nie sú vhodné pre potreby hľadania práce.
6. V životopise máte gramatické či formálne chyby
Ako vašu silnú stránku ste uviedli, že máte zmysel pre detail a pritom ste sa pomýlili v názve firmy alebo kontaktnej osoby, ktorej životopis zasielate? Nezáleží na tom, či sa hlásite na miesto učiteľa slovenského jazyka, marketingového manažéra alebo bankového úradníka, ypsilon vás z výberového procesu môže okamžite vyradiť. Profesionálne tiež nepôsobí ani rozhádzané riadkovanie, používanie piatich rôznych fontov na jednej strane a pod. Ak si nie ste istý, či je váš životopis formálne či gramaticky v poriadku, dajte ho prečítať ešte ďalším dvom/trom ľuďom.
7. Nepriložíte všetky požadované dokumenty
Nevylúčte sa z výberového procesu hneď na začiatku len preto, že si dôkladne neprečítate inzerát. Máte k životopisu priložiť aj motivačný list alebo ukážky vašich prác? Nezabudnite ich dať do príloh.
8. Vaše CV je ako zo šablóny
Ak ste si stiahli mustru životopisu z internetu a doplnili len pár údajov o vás, pre nás je to signál, že ak sa vám nechce popracovať na vlastnom životopise, rovnako môžete pristupovať aj k práci. Šablónovitým životopisom sa od konkurencie nijako neodlíšite.
9. Skrývate dôležité údaje
Ak momentálne nemáte zamestnanie alebo ste v určitých obdobiach svojho života nepracovali kvôli rodičovskej dovolenke či zdravotným problémom, nezatajujte to. Každý životopis, v ktorom nie sú uvedené dátumy, sú pre nás podozrivé. Tiež nepôsobí dôveryhodne, keď pri dĺžke pracovných skúseností uvádzate iba roky a nie konkrétne mesiace, kedy ste začali a skončili. To isté platí pre chýbajúce názvy firiem či pozícií.
10. „Som komunikatívny, flexibilný a zodpovedný.“
Absolútny životopisný „evergreen“, ktorý si do životopisu uvádzajú takmer všetci absolventi (a žiaľ nielen oni). Skúste byť špecifickejší, konkrétnejší a uveďte tie svoje vlastnosti, ktoré vás od ostatných kandidátov budú odlišovať.
Dôležité je mať životopis INÝ od odstatných. Ako píše autor, nemať ho podľa šablóny ale práve neopak. Váš životopis musí byť ten, ktorý vytŕča z poza ostatných a už pri listovaní CV-čok musí zamestnávateľa zaujať hneď na prvý pohľad. Samozrejme, že musíte dodržať formálne zásady, ale kreativite sa medze nekladú a v tomto prípade si originálnym životopisom zvýšite šance minimálne o 50% :)
Dobrý deň Richard, ďakujem za komentár. Len by som dodala, že aj tej kreativity zas nemôže byť príliš – určite treba zvážiť, na akú pozíciu reagujete a hlavne do akej spoločnosti – či je to vhodné vzhľadom k firemnej kultúre danej firmy.