Zo života HRistu, alebo čo zažijete keď pracujete v HR
Keď pracujete s ľuďmi zákonite vás čakajú mnohé vtipné situácie. Na konferencii HRleaders, ktorá sa minulý štvrtok konala v Bratislave, sme požiadali účastníkov, aby sa s nami o takéto momenty podelili. Ak vás v najbližšom čase čaká pohovor, môžete ich vziať ako inšpiráciu – ako pohovor nepokaziť.
Sprievodným emailom to začína
Nájdete pracovný inzerát, ktorý vás zaujal a chystáte sa zaslať svoj životopis. V praxi, sa najčastejšie stretávame s dvoma skupinami ľudí: buď nechajú sprievodný email úplne prázdny alebo napíšu štandardnú formuláciu, že ho oslovila ponuka na pracovnom portáli (najlepšie je, keď obsadzujete desiatky pozícii a môžete si tak len domyslieť, ktorú z nich mal kandidát konkrétne na mysli). Druhá skupina ľudí vie tento text dokonale „nahradiť“ motivačným listom. Kreatívne poňal tento krok kandidát, ktorý poslal email s textom:„V prílohe Vám posielam svoje CV. Ak sa Vám na niečo hodím, pohovoru sa nebudem brániť“.
Prečo sa fotiť, keď nie som model?
Legendárna téma, o ktorej by mohol každý HRista napísať aj knihu. Fotografia býva „kameňom úrazu“ mnohých. Aká fotka je vhodná do životopisu a odkiaľ ju vystrihnúť? K tejto téme sa s nami účastníci konferencie podelili s dvoma príbehmi:
- Kandidát bol požiadaný, aby poslal svoju fotografiu a následne sa spýtal: „Fotografiu, čoho mám poslať?“
- Druhá situácia je klasickým príkladom kreativity v prípade, keď nemáte ani jednu vhodnú fotografiu (rýchle selfie z kúpeľne nie je najlepší nápad). Kandidát do svojho CV dal fotografiu troch osôb na dovolenke. Ako vyzerá osoba, ktorej je životopis nechal na domyslení recruitera.
„Zabite“ to pred pohovorom
„Prosím vás, môže prísť na interview so mnou moja mama?“, „dá urobiť pohovor aj emailom?“ Pýtať sa pred pohovorom otázky, aby ste sa vedeli lepšie pripraviť, je určite dobrý nápad. Len dobre zvážte, čo sa budete pýtať.
Tiež je dobrým zvykom, že pri usadení kandidáta v zasadačke mu ponúkneme niečo na pitie. Pri tejto otázke odpovedal kandidát: “ Whiskey s ľadom poprosím..“. Pokiaľ sa neuchádzate na pozíciu barmana, tak to nie je práve najvhodnejšie (ani ako vtip).
Priamo na pohovore sa toho deje najviac
Aké vtipné situácie zažili účastníci konferencie na pohovore? Pozrite sa na citáty.
- „Prosím Vás, o akú pozíciu sa tu dnes uchádzam?“
- Aká je vaša silná stránka? „Viem hrať dobre mŕtveho chrobáka“
- „Your english sounds like a melody.“
- Prečo meníte prácu? „Posledných 7 rokov to u nás vo firme ide dole vodou.“
- S akými typmi ľudí sa vám najlepšie spolupracuje? „Ako Hannibal Lecter.“
- 47 ročný pán na pohovore: „Toto bude moje 52. miesto“.
- „A to tu ako máte zaradenie? Tiež ako králikáreň?“ (myslel openspace)
A po pohovore, najmä keď uchádzač uspel, je situácia častokrát odľahčená. Potom sa môže stať, že keď voláte kandidátovi a komunikujete mu pracovnú ponuku, na druhej strane sa ozve hlasný výkrik „YEEEEES“.
Ďakujeme personalistom, ktorí sa s nami podelili o svoje príbehy z praxe. Práve to nás na práci v HR baví, že naša práca prináša aj takéto neočakávané situácie :).
Ak máte vy nejaký zážitok, či už na strane kandidáta, alebo na strane personalistu, podeľte sa s ním v komentári.