Vraciate sa domov z pracovného pobytu v zahraničí? Nezabudnite na formality!
Váš pobyt v zahraničí sa pomaly chýli ku koncu – balíte kufre, lúčite sa s kamarátmi a tešíte sa domov na nové začiatky. Aby váš návrat prebehol čo najhladšie, nezabudnite na niekoľko formalít.
Pred odchodom domov
- Nezabudnite na Potvrdenie od zamestnávateľa o skončení pracovného pomeru, v ktorom nesmie chýbať názov zamestnávateľa, dĺžka pracovného pomeru, pozícia a miesto výkonu práce.
- Ak poberáte rodinné dávky, prečítajte si dodatočné informácie v článku Po návrate na Slovensko | SlovenskéCentrum.sk.
- Certifikáty a diplomy. Ak ste v zahraničí študovali alebo navštevovali nejaké kurzy, semináre a tréningy, nezabudnite si vyžiadať doklady o ich absolvovaní.
Po návrate domov
S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať po návrate domov zabezpečenú hneď ďalšiu prácu. Kým si ju budete hľadať, môžete požiadať o dávky v nezamestnanosti a to z dvoch zdrojov – z krajiny, z ktorej sa vraciate alebo zo Slovenska.
Dávky v nezamestnanosti zo zahraničia
Aby ste mohli v SR poberať dávky v nezamestnanosti od zahraničného úradu práce, budete potrebovať vyplnený formulár E303 o transferi dávok, ktorý predložíte v pobočke Sociálnej poisťovne. Tento formulár vydáva zahraničný úrad práce (resp. iná príslušná inštitúcia). Po návrate do SR je nutné sa zaregistrovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v 7-dňovej lehote. Maximálna doba, po ktorú môžete potom zahraničné dávky v SR poberať, je 3 mesiace. Po túto dobu si budete hľadať zamestnanie v SR a budete podliehať podobnému režimu ako obvyklý uchádzač o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dávky v nezamestnanosti zo Slovenska
O podporu v nezamestnanosti môžete požiadať aj na Slovensku. Pokiaľ Sociálna poisťovňa určí, že aj počas doby výkonu práce v zahraničí ste si zachovali trvalé bydlisko na Slovensku, zohľadní sa vám doba poistenia získaná v inom členskom štáte. Preukážete ju potvrdeným dokumentom U1 (E 301). Výška dávky v nezamestnanosti sa vypočíta z čistého zárobku z posledného zamestnania/SZČ.
Ako je to s daňovým priznaním?
Povinnosť podať daňové priznanie po návrate na Slovensko majú tí, ktorí majú neobmedzenú daňovú povinnosť. Sú nimi hlavne osoby s trvalým pobytom na Slovensku (rezidenti). Rezident si musí v Slovenskej republike vysporiadať svoju daňovú povinnosť z celosvetových príjmov, bez ohľadu na to, či boli v zahraničí zdanené alebo nie. Daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou je ten, kto je občanom iného štátu, kde má aj trvalý pobyt a na Slovensku sa zdržiava na obdobie nepresahujúce 183 dní. Táto osoba sa nazýva aj nerezident a zdaňuje iba príjem zo Slovenska. Daňové priznanie musíte podať, ak vám zdaniteľné príjmy presiahli hodnotu 2.012,85 €. Viac podrobných informácií o daňových otázkach nájdete na stránke Finančnej správy Slovenskej republiky.
Dobry den,
je mozne poberat davky v nezamestnanosti naraz z oboch krajin,cize zo zahranicia aj zo Slovenska?
Livia