Pracovný pohovor: zakázané a osobné otázky?
Máte priateľa? Ako dlho spolu žijete? Kedy plánujete mať deti? Kedy sa chcete vydávať? Je toto Vaše rodné meno? Ako často bývate chorý? Akého ste vierovyznania? Aký je Váš pôvod? Fajčíte?
Aj s takýmito otázkami sa môžete stretnúť na pracovnom pohovore. Je však vôbec dovolené klásť osobné otázky? Nejde o diskrimináciu? Kandidáti často nevedia, ako čeliť takejto situácií a či vôbec odpovedať. Na úvod vám však vysvetlíme dôvody, pre ktoré sa môžu takéto otázky na pohovore vyskytnúť:
- Zamestnávateľ preveruje vašu flexibilitu a schopnosť plnenia pracovných záväzkov. Mnohí sa domnievajú, že ideálom kandidáta je mladý slobodný muž bez rodiny. Toto presvedčenie môže vychádzať z predsudkov alebo situácie, ktorú riešil daný zamestnávateľ v minulosti. Na pozíciu napríklad prijal 28-ročnú zamestnankyňu, ktorá mu do pol roka otehotnela a v krátkom čase musel hľadať ďalšieho kandidáta na danú pozíciu. Ak chce takejto situácie predísť, má alebo nemá právo sa to spýtať? Keby ste vy boli v pozícii zamestnávateľa, vnímali by ste túto informáciu ako podstatnú?
- Zamestnávateľ chce vidieť, ako zareagujete v neočakávanej situácii. Vhodne položenou otázkou sa dá preveriť reakcia na stresovú alebo nepríjemnú situáciu. Ak sa uchádzate o pozíciu v oblasti zákazníckej podpory, call centier alebo telefonického marketingu, vopred sa pripravte na preverenie práve týchto kompetencií v rámci pracovného pohovoru.
- Môže sa tiež stať, že osoba, ktorá vedie pohovor, si vôbec neuvedomí, že kladie nevhodnú otázku. Manažéri alebo technickí špecialisti, ktorí zvyknú viesť druhé kolá pohovorov, často nevnímajú takéto typy otázok ako za príliš osobné, respektíve bývajú v komunikácií otvorenejší a bežne vám takúto otázku položia.
Čo urobiť? Ako správne zareagovať, bez toho, aby ste vyvolali akékoľvek pochybnosti alebo ešte väčšiu zvedavosť druhej strany? Čo ak je otázka príliš osobná? Máte na ňu reagovať alebo odmietnuť odpovedať? Ako nájsť cestu z týchto situácií vám poradíme v nasledujúcom blogu.