O akých absolventov majú firmy naozaj záujem?
Možno ste od malička snívali, že budete študovať archeológiu, antickú filozofiu alebo švédčinu. Váš sen ste si splnili, no po piatich rokoch tvrdej driny zisťujete, že sa vlastne nemáte kde zamestnať. Zosumarizovali sme pre vás štatistiky najviac žiadaných profesií a zručností absolventov.
Najlepšie správy máme pre informatikov. Podľa portálu Profesia.sk majú zamestnávatelia najväčší záujem o absolventov Fakulty informatiky na Slovenskej technickej univerzite. Podľa štatistík Ústavu informácií a prognóz školstva len 2% zo všetkých absolventov informatiky ostane nezamestnaných viac ako pol roka po ukončení školy. Ich základná mzda je až o 400 EUR vyššia ako mzda ekonómov. Tých však môže tešiť fakt, že až 95% z nich úspešne ukončí štúdium. Len pre porovnanie – každý rok si prácu hľadá až 3 897 absolventov s ekonomickým vzdelaním, ale len 512 absolventov z oblasti informačných technológií.
Podľa prieskumu Akademickej rakingovej a ratingovej agentúry ARRA si v minulom roku najľahšie našli uplatnenie absolventi medicínskych a zdravotníckych fakúlt. Úspešní boli aj absolventi ekonomických a právnických fakúlt. Naopak, malý záujem mali zamestnávatelia o absolventov z oblasti poľnohospodárskych vied, ekológie a environmentalistiky. Keď sa na situáciu pozrieme z dlhodobého hľadiska, tak sú na tom najlepšie absolventi odborov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde nezamestnanosť absolventov dlhodobo klesá. Na druhej strane situácia nie je „ružová“ u absolventov humanitných a spoločenských vied, kde nezamestnanosť každým rokom stúpa.
Asi nebude žiadnym prekvapením, že najžiadanejším jazykom je aj naďalej angličtina – je nevyhnutná až pri 38 percentách pracovných ponúk pre absolventov. Na druhom mieste je nemčina a len 15 percent ponúk pre absolventov nevyžaduje znalosť žiadneho cudzieho jazyka.
Ak ste absolvent, a práve si hľadáte prácu, možno vám pri rozhodovaní pomôžu aj tieto fakty:
- aby ste získali prácu v oblasti marketingu a PR, musíte byť lepší ako ďalších cca 50 absolventov
- aby ste získali prácu v oblasti ľudských zdrojov, musíte byť lepší ako ďalších 33 absolventov
- aby ste získali prácu v oblasti administratívy alebo bankovníctva, musíte byť lepší ako ďalších 5 absolventov
Veríme, že sme vás týmito faktami motivovali k tomu, aby ste zapracovali na svojich kvalitách a zvýšili tak svoje šance uspieť na trhu práce. To, aký odbor ste vyštudovali, už nezmeníte (jedine, že by ste sa dali na ďalšie štúdium :-)). Môžete však zlepšiť svoje znalosti cudzích jazykov, počítačových zručností, ale aj „predbehnúť“ ostatných absolventov perfektným životopisom, jedinečným motivačným listom, dôkladnou prípravou na pohovor či samotnou prezentáciou počas pohovoru. Najdôležitejšie je vedieť sa odlíšiť a vystúpiť tak z davu.
Zdroje:
Hodnotenie fakúlt vysokých škol 2012, Akademická rankingová a ratingová agentúra (dokument vo formáte pdf.)
Portál o vysokých školách a ich absolventoch, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu
Platy absolventov vysokých škôl, SME.sk
Zostavili sme rebríček najžiadanejších absolventov, Profesia Newsletter
Ďalší zaujímavý zdroj k tejto téme:
http://nemajnasalame.sk/ – projekt pre študentov a verejnosť o vzdelávacom systéme na Slovensku
To nemôže byť náhoda :-P
512 informatikov
To nemôže byť náhoda… :-P
Take pekne okruhle cislo ta 512 IMHO :-D