Volá vám recruiter. Ako úspešne zvládnuť telefonický pohovor?
O tom, ako zaujať dobre napísaným životopisom a motivačným listom aj napriek tomu, že ste čerstvý absolvent, sme už písali. Dnes vám poradíme ako čo najlepšie zvládnuť telefonický pohovor.
Pri prvom telefonáte s potenciálnym zamestnávateľom ide vo väčšine prípadov o neformálnu konverzáciu. Pre recruitera je to možnosť vytvoriť si o vás prvý dojem a preveriť informácie, ktoré uvádzate v životopise. Je preto dôležité dobre sa pripraviť už na tento prvý kontakt.Tu je niekoľko tipov, ktoré by vám mali pomôcť:
Vyhýbajte sa telefonátu v nevhodnom prostredí. Ak vám recruiter zavolá v nevhodnú chvíľu, keď sa nachádzate v hlučnom prostredí, šoférujete, alebo riešite niečo neodkladné, povedzte mu to. Dohodnite sa na telefonáte, keď budete sám a nikto vás nebude vyrušovať.
Pripravte sa dopredu. Zistite čo najviac informácií o firmách, do ktorých posielate svoj životopis, ešte predtým ako vás pozvú na osobný pohovor. Vytlačte si všetky ponuky s pozíciami, na ktoré ste reagovali. Je nevyhnutné, aby ste vedeli „o čo ide“, keď vám recruiter zavolá. Ak pôsobíte dojmom, že si ani nepamätáte, do ktorých firiem ste svoje CV posielali, je zrejmé, že o ponúkanú pozíciu nemáte zas až taký vážny záujem.
Nechajte si zopakovať otázku. Ak si nie ste istý, čo sa vás recruiter pýta, nebojte sa ho požiadať, aby vám otázku zopakoval alebo vysvetlil. Samozrejme, nemalo by sa to stávať pri každej otázke, ktorú dostanete, ale je dôležité, aby ste odpovedali „k veci“.
Usmievajte sa. Keď sa usmievate, v telefóne zniete sebavedomejšie, pozitívnejšie a celkovo navodzujete uvoľnenejšiu a optimistickejšiu atmosféru. Skúste sa pri telefonáte pozerať do zrkadla.
Používajte správnu rétoriku. Dávajte si pozor na to, aby ste nezneli príliš monotónne a nepôsobili dojmom, že recruiterovi do telefónu čítate dopredu vykonštruované frázy. Snažte sa komunikovať prirodzene, pohotovo odpovedať na otázky, keď je to vhodné zasmiať sa alebo zmeniť tón hlasu. Neodpovedajte na otázky len „áno“ a „nie“. Recruiter vám volá kvôli tomu, aby sa o vás čo najviac dozvedel.
Počítajte aj s rozhovorom v cudzom jazyku. Ak v životopise uvádzate, že hovoríte aktívne po anglicky, môže sa stať, že si to konzultant preverí už počas telefonického rozhovoru. Ak aj prídete do situácie, že dostanete otázku v angličtine a vy nedokážete v danom jazyku rozprávať, priznajte to. Nevyhovárajte sa na to, že momentálne na to nie je vhodný čas, ale zajtra budete pripravený. Jazyk sa jednoducho za 24 hodín naučiť nedá.
V nasledujúcich článkoch sa budeme venovať téme pracovného pohovoru ako aj ďalším využívaným metódam výberu zamestnancov na absolventských pozíciách, ako je napríklad Assessment Centrum.