Nenasaďte vášmu novému kolegovi ružové okuliare už na pohovore
V blogu Ako si vybrať (a udržať) tých najlepších ľudí v tíme som sa bližšie pozrela na to, ako nastaviť výberový proces tak, aby ste si do tímu skutočne vybrali toho najvhodnejšieho uchádzača. Na pohovoroch sa zvyčajne zameriavate hlavne na to, či uchádzač spĺňa vaše požiadavky a danú pozíciu. Dôvodom, prečo nováčik špekuluje o odchode počas skúšobnej doby, však môžu byť aj jeho nenaplnené očakávania – tie, ktoré ste počas výberového procesu vedome alebo nevedome nastavili.
Výberový proces je predovšetkým zameraný na preverenie toho, či uchádzač spĺňa vaše požiadavky.
Ak viete o faktoch, ktoré robia pozíciu náročnejšiu a zložitejšiu, nečakajte na momenty, kedy na to kandidát príde sám. Tým, že budete otvorene komunikovať dobré aj zlé informácie, budete mať istotu, že kandidát mal priestor zvážiť všetky pre a proti. Navyše to, čo vy môžete považovať za problematické, nemusí rovnako vyhodnotiť aj kandidát.
Hlavné oblasti, v ktorých hrozí, že nenaplníte nováčikove očakávania:
Náplň práce
Počas výberového procesu detailne vysvetlite čo je výsledkom práce na dennej/týždennej/mesačnej báze, opýtajte sa kandidáta ako on pochopil prácu a vysvetlite si všetky nejasnosti.
Manažér
Ak si vyberáte ľudí priamo k sebe do tímu, buďte sám sebou, nesnažte sa vytvoriť o sebe obraz odlišný od skutočnosti. Ak ste náročný, ak očakávate od svojich ľudí samostatnosť, komunikujte to. Po nástupe sa s novým členom tímu stretávajte, dohodnite sa na 5-10 minútovej spoločnej káve v kuchynke po prvom dni, týždni, po dvoch týždňoch, po mesiaci, dvoch, troch. Takto budete v obraze, či je všetko v poriadku.
Systém
Venujte čas tomu, aby ste zistili s akými systémami/toolmi je kandidát zvyknutý pracovať, čo ho dokáže frustrovať. Taktiež otvorene komunikujte úskalia vášho systému.
Kultúra
Zabudnite na klišé charakteristiky ako work/life balance, flexibilná pracovná doba, možnosti rozvoja, ktoré dobre vyzerajú v popise pozície, ale nie sú realitou. Buďte autentický, popíšte kandidátom už na pohovore na konkrétnych prípadoch ako funguje tím, ako reálne vyzerajú možnosti rozvoja a využívania ostatných benefitov.
Už na prvom interview máte možnosť ovplyvniť fakt, či si udržíte nových ľudí v tíme. Naplánujte si preto jednotlivé kroky výberových kôl, premyslite si, čo všetko chcete počas nich overiť. Veľa vysvetľujte, komunikujte otvorene. Nezabudnite ani na pravidelný feedback počas skúšobnej doby. Iba takto sa vám podarí vybrať toho správneho zamestnanca a udržať ho pozitívne motivovaného pre prácu pre vás.
Viac o téme:
Peter Kibble, Post Placement: Setting New Hires Up For Success, Undercover Recruiter