Mobbing – psychický „teror“ na pracovisku
V poslednom čase sa čoraz častejšie stretávame s anglickými výrazmi ako „mobbing“, „harassment“ alebo „bossing“. Možno vám význam týchto slov doteraz nebol úplne jasný, no je dosť pravdepodobné, že v praxi ste sa s niektorým z týchto prejavov už stretli.
Všetky tieto pojmy označujú negatívne formy správania na pracovisku – väčšinou zo strany nadriadených, ale aj kolegov. Ak chceme vedieť, ako sa proti nim brániť, musíme najprv vedieť význam týchto pojmov a ako sa prejavujú.
Mobbing je odvodený od anglického slova „mob“ – dav, húf, z čoho vyplýva aj jeho význam – hromadné napádanie alebo dotieranie. Pod mobbingom môžeme rozumieť rozličné formy znepríjemňovania života ostatným osobám na pracovisku. Väčšinou ide o rafinovanú šikanu, ktorú môžeme nazvať aj emocionálnym týraním alebo psychoterorom. Podľa tzv. Leymannovho pravidla za mobbing považujeme správanie, ktoré sa objavuje aspoň raz do týždňa v priebehu minimálne 6 mesiacov.
Bossing je podskupinou mobbingu. Je však špecifický tým, že šikany sa dopúšťa nadriadený pracovník – teda „boss“, ktorý svojim podriadeným komplikuje alebo úplne znemožňuje ich prácu, prípadne ich zosmiešňuje pred ostatnými kolegami. Za bossing môžeme považovať aj prehnanú kontrolu plnenia povinností a dochádzky, arogantné správanie, zámerné neschvaľovanie dovolenky, neoprávnenú kritiku či zadávanie príliš zložitých úloh. Prejavov bossingu je oveľa viac, väčšinou však majú spoločného menovateľa – rafinovanosť a zvyšovanie kultu osobnosti nadriadeného. Bossingu sa detailnejšie budeme venovať v jednom z nasledujúcich blogov.
Harassment si väčšinou spájame so sexuálnym obťažovaním. To je však až posledná, najzávažnejšia forma harrasmentu. Vo všeobecnosti je harassment forma správania, ktorá má ofenzívny charakter a jeho cieľom je niekoho otravovať, provokovať a útočiť na neho. Sexuálne obťažovanie rozpoznáme podľa neustálych a nechcených sexuálnych návrhov, väčšinou na pracovisku, kedy ich odmietnutie vedie k znevýhodňovaniu obete.
Aké sú príčiny a následky týchto negatívnych prejavov a ako proti nim bojovať, sa dozviete už v nasledujúcich blogoch.