Mať či nemať prestávky v práci? To je otázka…
Január je každý rok veľmi „populárny“ mesiac, kedy notoricky držíme diétu, prestávame fajčiť alebo začíname šetriť na výlet na Mars a podobne. Keďže bilancovanie 2016-tky máme za sebou, je čas zamyslieť sa nad tým, ako zvládnuť ďalší rok lepšie, s menším stresom a vyčerpaním.
Jedným zo spôsobov, ako sa cítiť lepšie, je budovať pracovnú efektivitu. A tým nemyslím splnenie tajných snov našich šéfov o tom, že urobíme dvakrát toľko roboty v rovnakom čase. Ide skôr o hľadanie rovnováhy medzi výkonom a oddychom počas pracovnej doby. Paradoxne, liekom k väčšej pracovnej výkonnosti sú pravidelné a zmysluplné prestávky. Sama som zvedavá, koľko si ich doprajem, kým dopíšem tento blog. :-)
Vzorec 52:17
Podľa štúdií tí, ktorí toho urobia najviac vôbec netrávia v práci aj najviac času. Rozdeľujú si však svoje úlohy tak, že ich prekrývajú strategicky naplánovanými prestávkami. Aplikácia, ktorá sledovala prácu top performerov ukázala, že je to konkrétne pomer 52 minút plného pracovného nasadenia a 17 minút oddychu. Okrem toho, že tento časový údaj je celkom kuriózny, zaujímavé boli aj aktivity, ktorým sa títo ľudia venovali. Väčšinou šli na prechádzku, rozprávali sa s kolegami na mimopracovné témy alebo si osamote čítali knihu. Žiadne „jútjuby“ ani „fejsbuky“. Naplánujte si svoje prestávky do kalendára, nastavte si stopky, ktoré vás upozornia spraviť si prestávku. Jednoducho nepracujte dlhšie, ale múdrejšie..
Nemusí to byť nevyhnutne vzorec 52:17, ale nájdite pomer, ktorý najviac vyhovuje vám. Skúste napríklad Pomodoro techniku – 25 minút intenzívnej práce a 5 minút prestávku alebo 90-minútové pracovné cykly, ktoré kopírujú náš prirodzený biorytmus. Ak sa vyhnete úplnému vyčerpaniu, postačí vám veľmi krátky čas na zotavenie. Ak patríte ku konzervatívnym typom, naplánujte si počas dňa aspoň dve 15-minútové prestávky.
Naozaj tú kávu POTREBUJETE?
Tip pre kávičkárov alebo fanúšikov zeleného čaju – ak vstávate medzi šiestou až ôsmou ráno, optimálny čas na príjem kofeínu je medzi 9:30 až 11:30 a medzi 13:30 až 17:30. Ak si dáte kávu hneď po zobudení, váš mozog ešte nie je schopný kofeín využiť , a tým pádom káva nemá očakávaný efekt.
Kawaii (v japončine rozkošný)
Nič nie je rozkošnejšie, ako malé mačiatka či šteniatka. Povedzme si úprimne, kto z nás v práci nepozeral vtipné fotky a videá so zvieratami? Japonská štúdia ukázala, že prezeranie obrázkov, ktoré považujeme za rozkošné, vyplavuje hormón šťastia, zvyšuje schopnosť sústredenia, spresňuje jemnú motoriku a zvyšuje našu precíznosť a opatrnosť. Takže, keď si budete najbližšie prezerať mačiatka, nemusíte mať výčitky svedomia. A skúste to urobiť niekedy okolo tretej poobede – v tomto čase sme najmenej efektívni.
Staňte sa spisovateľom
Ako posledný bod programu som zvolila písanie denníka, blogu, post-itiek, #hashtagov alebo čohokoľvek iného, čo vám je sympatické. Sadnite si každý deň si na 15-20 minút a píšte. Bez cieľa, bez štruktúry, o hocičom, čo vám vŕta v hlave. Prirodzene to budú práve tie veci, ktoré vo vás rezonujú a majú silný emocionálny náboj. Pomôže vám to utriediť si myšlienky a znížiť hladinu vedomého alebo podvedomého stresu.
Dva tipy: píšte rukou, needitujte a neopravujte po sebe. Váš mozog bude mať na druhý deň viac voľného miesta na vyrovnanie sa s novými pracovnými úlohami (čo určite všetci uvítame).
Rada na záver, majte so sebou trpezlivosť. Aj mozog je len sval, ktorý sa námahou unaví. Nikto nie je schopný sústrediť sa na 100% celých 8 hodín pracovného času.
A ak náhodou dumáte, koľko prestávok som mala počas písania tohto blogu – boli tri. Uvarila som si kávu, prečítala zoznam víťazov Zlatých glóbusov a preklikala aj nejaké tie mačiatka. Nepochybne, aj mňa ešte čaká zdokonalenie v tejto oblasti :-)
Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si aj:
Waschington Post – How to increase your productivity
HBR – Coffee breaks don’t boost productivity after all
Buffer – Science of taking breaks at work