Headhunting v praxi: ako si vybrať profesionálneho headhuntera
Opäť vám na stôl priletel od biznisu urgentný hiring, kde ideálnym kandidátom by bol niekto z konkurencie. Pustíte sa do klasického recruitingu, vyhodíte inzerát, ale zistíte, že nikto relevantný nezareagoval. Najlepší ľudia na trhu sú predsa príliš zaneprázdnení napĺňaním cieľov u aktuálneho zamestnávateľa, prečo by teda sledovali pracovné portály? Najefektívnejšou a najrýchlejšou cestou ako osloviť s pracovnou pozíciou ľudí na trhu je headhunting /executive search, čo v slovenčine znamená priame vyhľadávanie a cielené oslovovanie najrelevatnejších kandidátov.
Odporúčam však dobre zvážiť partnera, ktorý pre vás headhunting zrealizuje. Aby ste si vybrali naozaj dobre, pýtajte sa ho nasledujúce otázky:
- Ako bude konkrétne postupovať? V prvom rade by mal headhunter pochopiť a spoznať „core business“ vašej spoločnosti a taktiež celkovú kultúru a dynamiku pracovného prostredia. Následne si dohodnite zdroje, vďaka ktorým získate čo najväčší počet relevantných kandidátov a postupnosť jednotlivých krokov oslovovania. Headhunter by vám mal postupne dodať zoznam spoločností, v ktorých bude loviť, následne mená vhodných kandidátov pracujúcich v týchto spoločnostiach. Na záver by mal vyselektovať finálnych kandidátov na základe osobných stretnutí.
- Koľko si za službu účtuje? Určite rátajte s tým, že cena tejto služby je vyššia ako pri klasickom recruitmente. Platby bývajú zvyčajne rozdelené do troch splátok podľa jednotlivých fáz vyhľadávania. Vyššia cena vám však garantuje rýchlosť procesu a istý výsledok nájdenia vhodného kandidáta.
- Aké vám poskytne záruky? Určite si kladiete otázku, prečo by ste mali platiť vopred za niečo, čo ste ešte reálne nedostali? Priebežné platby vám zaručia kontinuitu výberového procesu, budete mať prehľad o tom ako proces postupuje a kedy môžete očakávať prvých kandidátov na stretnutie. Nezabudnite sa s headhunterom dohodnúť aj na podmienkach vrátenia platieb, v prípade, že nebude žiadny kandidát vo výberovom procese úspešný alebo vybraný kandidát na pozícii nezotrvá.
Taktiež sa uistite, či headhunter počúva a chápe vaše očakávania. Zodpovedajte si preto na nasledujúce body:
- Rozumie vášmu biznisu? Pýtal sa vás správne otázky? Pamätajte na to, že headhunter bude v prvom kontakte s kandidátmi reprezentovať vašu spoločnosť. Uistite sa preto, či má dostatok informácií, aby vedel namotivovať nič netušiaceho človeka z konkurencia na prácu u vás.
- Má predošlú skúsenosť s podobným typom pozície? Pýtajte si referencie, aby ste spoznali spôsob práce headhuntera a zistili, či je schopný naplniť vaše očakávania a nájsť vám ideálneho kandidáta.
- Bude vás pravidelne updatovať o priebehu výberového procesu? Profesionálny headhunter vám bude posielať update na týždennej báze, pretože ak pracuje svedomito na vašej pozícii nemá problém byť transparentný a diskutovať s vami o priebehu procesu.
Nevhodný výber uchádzača je pre každú spoločnosť strata času a peňazí. Vyberte si preto headhuntera, ktorý má pochopenie pre váš biznis a počúva vaše očakávania. Profesionálny headhunter vám navyše počas výberového procesu poskytne neoceniteľné informácie o aktuálnom stave na trhu práce a pomôže vám osloviť správnych ľudí práve pre vašu spoločnosť.
Prečítajte si aj:
http://theundercoverrecruiter.com/top-questions-ask-headhunter/
http://theundercoverrecruiter.com/next-top-questions-ask-headhunter/