Formát motivačného listu – ako na to?
Keď ste si už zistili informácie o firme, do ktorej práve posielate svoj životopis a podrobne ste si naštudovali popis obsadzovanej pozície, môžete sa pustiť do písania motivačného listu. Okrem presvedčivého obsahu si však motivačný list vyžaduje aj presvedčivú formu.
Motivačný list by mal obsahovať štyri hlavné časti – kontaktné informácie, pozíciu o ktorú sa uchádzate, vašu motiváciu a zhrnutie. S rozsahom to nepreháňajte a držte sa pravidla „menej je viac“. Výstižný motivačný list by mal zaberať približne pol strany formátu A4. Inak riskujete, že adresát prehliadne dôležité informácie. Aby ste tomu predišli, zvýraznite „boldom“ tie časti textu, ktoré považujete za dôležité.
Aj keď vám to môže pripadať trochu ako zo starej školy, nebojte sa dať listu záhlavie s kontaktnými údajmi (s menom a priezviskom, telefónnym číslom a e-mailom, prípadne s miestom bydliska). Uľahčíte tým personalistovi prácu a tiež mu tým dáte najavo, že si potrpíte na formálnu stránku veci a záleží vám na detailoch.
Zahrajte sa na detektíva. To, že v liste nesmie chýbať pozdrav a oslovenie určite viete. Veľa ľudí si však nevie poradiť, ak nepozná meno kontaktnej osoby. Pokúste sa zistiť, kto je vlastne za výber na danú pozíciu zodpovedný. Ak meno nenájdete priamo pri inzeráte na jednom z pracovných portálov, skúste pozíciu vyhľadať na webovej stránke spoločnosti. Často tam nájdete ďalšie doplňujúce informácie, ktoré vám môžu pri písaní motivačného listu pomôcť. Neváhajte do firmy zavolať a spýtať sa komu sa posielajú životopisy s vašou pracovnou pozíciou. Ak vám ani tu neporadia, oslovenie nevynechávajte, a v najhoršom prípade použite všeobecnú formuláciu typu: „vážená spoločnosť, vážení tím marketingového oddelenia a pod.“ Ak je to možné skúste sa tomu však vyhnúť .
Hneď v prvom odstavci, ešte lepšie v prvej vete je zásadné uviesť o akú pozíciu sa uchádzate a kde ste sa o nej dozvedeli. Odporúčame vyhnúť sa všeobecným frázam typu „mám záujem o otvorenú pozíciu vo vašej firme…“ Snažte sa list čo najviac personalizovať. Potom nasleduje váš priestor na kreativitu, kedy by ste čo mali popísať vašu motiváciu pracovať práve v tejto firme a práve na tejto pozícii. A prečo ste práve vy najvhodnejším kandidátom. Veľa ľudí sa spolieha na to, že „aj tak si prečítajú môj životopis, tak tam sa to dozvedia“. Práve motivačný list ale ponúka ideálny priestor na „vypichnutie“ tých najdôležitejších a najrelevantnejších skúseností z vášho životopisu.
V závere môžete uviesť, že sa tešíte na osobné stretnutie alebo prípadnú spoluprácu. Takto napísaným motivačným listom si určite zvyšujete šance dostať pozvanie aj na osobný pohovor.
V nasledujúcom článku, ktorý máme pripravený na štvrtok 13.12.2012, sa budeme venovať tomu, ako napísať motivačný list ako súčasť sprievodného e-mailu k životopisu.
Musím Vám povedať, že vo Vašich blogoch sú neuveriteľné informácie, ktoré sa dočíta človek asi všade. Nehnevajte sa, ale nič nové som sa konkrétne z Vašich blogov nedozvedel. Slabý priemer. Pekný deň
Dobrý deň Jakub, ďakujeme za Váš názor.
Mrzí nás, že Vaše očakávania k obsahu blogu neboli naplnené. Keďže si uvedomujeme, že články majú ešte určite rezervy, budeme samozrejme aj naďalej pracovať na tom, aby sme sa zlepšovali.
Ak by ste si prípadne našli čas a napísali nám, aké informácie by ste očakávali od blogu takéhoto zamerania, budeme Vám vďační, ak nám pošlete e-mail na blog@hladacipokladov.sk