Dni, „keď to nejde“ alebo ako premeniť chcem na spravím
Čítate tento článok, hoci by ste práve mali plniť zoznam pracovných úloh na svojom to-do liste? Máte dobrú organizáciu úloh, vaša práca vás baví aj napĺňa a na nedostatok agendy sa nemôžete sťažovať. Napriek tomu prídu dni, kedy akoby „uťalo“ a nedokážete sa dokopať ani k vyčisteniu mailovej schránky. Po večeroch si frustrovaní lámete hlavu nad tým, čo sa deje. Počasie? Blbý deň?
Podľa vedcov sú najčastejším pôvodcom takýchto dní negatívne pocity a nálady. Hoci ich poeticky pripisujeme srdcu, v skutočnosti sú tvorené a regulované čisto našim mozgom. Práve ten je hlavným vinníkom našej nedokončenej práce, keďže nálada ovláda motiváciu viac než akékoľvek racionálne ciele. Zároveň nám nedovolí efektívne ignorovať negatívne emócie (čo by podľa výskumov viedlo aj tak iba k jej zhoršeniu). Výsledok? Ak sa necítime dobre, aj najlepšie premyslený plán zlyhá na tom, že sa nám v mozgu neaktivuje motivácia konať.
Čo teda robiť? Ako tomu býva, najlepšie je poraziť nepriateľa jeho vlastnými zbraňami. Keď sa najbližšie ocitnete v tomto duševnom rozpoložení, bojujte proti nálade – náladou.
Buďte pozitívni!
Viem, to sa povie ľahko. Našťastie existuje zázračné slovíčko – dopamín. Ten sa v našom mozgu vylučuje pri dosiahnutí cieľa, spokojnosti a zároveň podporuje ďalšiu motiváciu a produktivitu.
Rozdeľte svoje úlohy na čo najmenšie časti…
Namiesto „spracovať všetky maily“ si napíšte
- odpísať na maily označené ako urgentné
- odpísať na maily z piatka popoludnia
- odpísať na maily z pondelka rána…
Keď splníte prvú mikro-úlohu, zaznačte si to. Práve v tom momente váš mozog dostane signál dosiahnutia cieľa a odmení vás dobrým pocitom vo forme dopamínu. Prvú várku tejto zázračnej látky podporte aj reálnou odmenou. Máte radi čokoládu? Chceli by ste kolegovi povedať skvelý vtip? Teraz je ten správny čas. Dobrý pocit podporíte ďalším.
…alebo spravte 20 drepov
Nie, nerobím si srandu. Každý, kto skúsil nejaký šport, pozná ten dobrý pocit po podanom výkone. Ak sa necítite na zdolanie pracovných úloh, nájdite si priestor, kde môžete splniť úlohu fyzickú. Vyplavené hormóny vás opäť raz obdaria vyššou motiváciou do ďalších cieľov.
Počúvajte hudbu
Aby ste nemuseli čakať na ďalší prísun dobrých pocitov, pustite si hudbu. Neuroveda podporila to, čo všetci dlho vieme – hudba v nás vyvoláva dobré pocity. Opäť je za tým dopamín. Najviac sa ho vylúči, ak počúvame pre nás neznámu hudbu, ktorá sa nám zároveň páči. Pre zvýšenie produktivity a sústredenosti výskumy odporúčajú rockovú a klasickú hudbu.
Ak sa dobrý pocit nedostavuje, neutekajte z boja. Keď sa nepriateľa nedarí poraziť, stále ho môžete zastrašiť.
Cestujte v čase
Sadnite si a vizualizujte. Ako bude váš týždeň vyzerať, ak dnes nespravíte, čo máte? Čo všetko nestihnete? Ako to na konci týždňa ovplyvní váš voľný čas, či bonusy v práci? Môže to znieť ako nepríjemná aktivita. Vzniknuté obavy ale pozitívne zaútočia na vašu motiváciu, prebijú vplyv pôvodnej zlej nálady a na konci dňa dostanete od mozgu aj zaslúženú odmenu.
Väčšina dostupných tipov ako byť produktívny vychádza z racionálnych poznatkov a skúseností a sú skvelým návodom, ako zdolať pracovný deň. Na čo ale zabudli, sú emócie a nálady, ktoré sú pritom hlavným hnacím motorom ľudí. Reklamy a poprední rečníci využívajú silu vyvolanej nálady vo svoj prospech. Rovnako to môžete urobiť aj vy a z mystického „dnes sa mi nejak nič nechce“ sa ľahko stane spokojný deň plný zdolaných úloh.