Čo robiť, keď zavolá headhunter
Deň ako každý iný, ste v práci a zrazu vám zvoní telefón. Na druhej strane sa ozve hlas, ktorý sa predstaví ako headhunter a má pre vás zaujímavú pracovnú ponuku. Kto to ten „lovec hláv“ vlastne je a ako sa v takejto situácii zachovať? Ako headhunterka hľadám kvalifikovaných ľudí na rôzne, väčšinou vyššie a špecializované pozície. S akými najčastejšími situáciami sa stretávam, keď oslovujem ľudí s pracovnými ponukami?
Nemáte čas na rozhovor? Nevadí, rada zavolám aj neskôr
Ak vám headhunter zavolá v nevhodnú chvíľu – napríklad máte práve stretnutie so šéfom, alebo vás pri rozhovore počujú kolegovia, povedzte to. Ako headhunterka som zvyknutá volať kandidátom aj po pracovnej dobe. Dôležité je to, aby ste boli pri rozhovore vo svojej komfortnej zóne a mohli sa rozprávať otvorene.
Zaskočila som vás? Kľudne si nechajte čas na rozmyslenie
Pri prvom telefonáte vám každý headhunter v skratke predstaví pozíciu, ktorú práve obsadzuje. Nasledujúcim krokom býva stretnutie, kde vám o ponúkanom pracovnom mieste povie viac. To však neznamená, že sa musíte okamžite vyjadriť, či záujem máte alebo nie. Dôležité je neodmietať ponuku hneď, ale radšej sa spýtať doplňujúce otázky, ktoré vás zaujímajú. Stretnutie s headhunterom je úplne nezáväzné a je vždy dobré vedieť, aké sú na trhu práce možnosti.
Aktuálne nemáte záujem? Nevadí, do budúcnosti človek nikdy nevie
Ak máte pocit, že pozícia je mimo vášho záujmu, kvalifikácie alebo schopností, buďte úprimný a otvorene povedzte, že si sám seba neviete v tejto práci predstaviť. Nechajte si však dvere otvorené, pre prípad inej pracovnej ponuky. Nikdy totiž neviete, či v budúcnosti práve vďaka spolupráci s týmto headhunterom (prípadne práve so mnou :)) nezískate prácu svojich snov.
Ďalšie situácie, na ktoré by ste mali byť pripravený pri rozhovore s headhunterom, sa dozviete v budúcom blogu.
Zdroj: Ed Robertson, What to Do When a Headhunter Calls, UndercoverRecruiter.com
Co tak sa na to pozriet z druhej strany…co robia head huntery zle ked oslovuju kandidatov:
1) mam rad skupinu ktorych volam kamosi…“zdravim Vas Michal“ ako prve oslovenie…nie je zle ale v inej kulture
2)dalsie su nadnarodiarky – skvela prilezitost je to velka nadnarodna spolocnost… pre niekoho kto sedi s troma kolegami v kancli sa 800 ludi v troch zavodoch moze zdat vela..hlavne ked ste vy pracovali pre 60 000 kolos
3) neni love neni feedback – nepotrebuje ani komentar…
4) odbornici..hladajuci pre green field….citujem jednu…grass field…ach studentske casi co….slecna si zaapominala…mohol by som pokracovat ale tento „blogcik“ bol tak napol tak a ja skoncim tak napoli….krasny vecer…
Dobrý deň, ďakujem za nápad venovať sa tejto téme aj z druhej strany a taktiež za Vaše postrehy z praxe.
ad1 „zdravim Vas Michal“ je naozaj neadekvatne oslovenie, v nasej skor tradicnej kulture, s tradicnymi hodnotami vratane vychovy je to priam nezdvorile. a to nehovorim o cechyzme (slovo zdravim je po cesky, po slovensky je pozdravujem)
ad 2 nemyslim, ze toto je problem. volajuci ma vybornu prilezitost a je na zvazenie volaneho, ci to uvidi rovnako alebo nie. ale co ak nahodou ano, tak by bola skoda to neskusit.
ad 3 no comment
ad 4 tak to je usmevne ale zial dokazuju to aj moje skusenosti ziskane z rozhovorov s kandidatmi, casto krat top managermi alebo odbornikmi, ktori sa doslova stazuju, ze s kym mali tu cest sa rozpravat predtym, nez prisli ku mne. strohe, nalinajkovane, tabulkove rozhovory, bez pozadovanych skusenosti (a tym myslim zivotnych), ktore by kvalifikovali slecnu na rozhovor s takymto clovekom
inak zaujimavy clanok a ku komentaru vyssie este doplnim dalsiu velku chybu a tou je kontaktovanie potencialneho kandidata na sluzobny e-mail, „idealne“ s uvedenim pracovnej ponuky do predmetu spravy.
Som rada že vás článok zaujal a taktiež ďakujem za dobrú radu, čomu by sa mali headhunteri vyvarovať