Chcem prácu v zahraničí. Kde začať?
Skončili ste školu, už dlhšie si hľadáte prácu, no stále nie ste úspešní? Možno aj vás napadla myšlienka skúsiť to v zahraničí. Pre čerstvého absolventa je to skvelá možnosť, ako získať nové vedomosti, pracovné návyky a nenahraditeľné skúsenosti. Spôsobov, ako sa k takej práci dostať, môže byť mnoho. Na začiatok vám predstavím 2 najbežnejšie.
Cez pracovné agentúry
Na začiatku máte dve možnosti – buď sa spoľahnete sám na seba, Google a referencie kamarátov alebo sa zveríte do rúk agentúry. Agentúru si rozhodne dobre preverte. Ľahko sa totiž môže stať, že prídete o svoje úspory. To však neznamená, že na trhu nenájdete aj dobré, poctivé agentúry – preverte si najmä ako dlho spoločnosť existuje a referencie ľudí, ktorí s ňou do zahraničia vycestovali. V žiadnom prípade neposielajte zálohové platby na účty pofidérnych firiem, ktoré sľubujú lákavé pracovné príležitosti.
Na vlastnú päsť
Ak ste presvedčení, že to zvládnete aj sami, zistite si informácie o pracovných povoleniach a vízach v krajine, do ktorej sa chystáte. Začať môžete na internete, zároveň sa obráťte telefonicky na ambasády či konzuláty týchto krajín na Slovensku. Berte na vedomie, že aj v rámci Európskej unie platia v každej krajine iné pravidlá. Ďalšou možnosťou, ako nájsť informácie z prvej ruky, je rozhodiť siete. Možno máte v krajine, kam sa chystáte, nejakých kamarátov alebo známych, ktorí by vám vedeli poradiť, len o nich neviete. Nespoliehajte sa na to, že prácu vám nájdu oni. Minimálne vám odporúčia pracovné portály alebo veľkých zamestnávateľov, kde by ste mohli začať. Ak nič nenájdete, nezúfajte. Najjednoduchšia cesta je vždy jednoducho vycestovať, pripraviť si na začiatok aspoň nejaký cash a začať hľadať na mieste. K tomu majte pripravené dobre vypracované CV, motivačný list a ideálne aj referencie (samozrejme v jazyku krajiny, kam sa chystáte :)).
Ako zvýšiť svoje šance na úspech?
Samozrejme, pred tým ako sa na cestu vydáte, musíte sa dobre pripraviť a vedieť, čo vám v zahraničí pomôže uspieť. Tu je niekoľko základných vecí:
- Cudzí jazyk – povieme vám to na rovinu – ak sa neuspokojíte s džobom umývača riadu alebo upratovačky, bez cudzieho jazyka to v zahraničí nepôjde. Samozrejme, nie každý je po skončení školy zrelý na tlmočníctvo, ale ak nie ste aspoň na mierne pokročilej úrovni, budete to mať s hľadaním si dobrej práce ťažké.
- Pracovné povolenie – podobné je to s pracovným povolením – práca načierno sa vo väčšine krajín rovná podradnej práci. Ak si nevybavíte povolenie hneď, vycestujte na turistické víza, nájdite si potenciálneho zamestnávateľa a pracovné povolenie si môžete vybaviť následne.
- Potvrdenie o vzdelaní – vo väčšine krajín od vás budú požadovať doklad o ukončenom vzdelaní. Prefoťte si váš vysokoškolský diplom a dajte si ho preložiť do cudzieho jazyka. Rovnako si prefoťte všetky ostatné certifikáty, ktoré máte (napríklad o ukončení jazykových kurzoch, atď.)
Do nasledujúceho článku pre vás pripravujeme ďalšie tipy + zoznam slovenských blogerov, ktorí zdieľajú svoje skúsenosti s kariérnym rozbehom v zahraničí.
Zdroje: Gillian Clive, How To Increase Your Chances Of Getting Hired Abroad, Careerealism.com
Velmi pekne napisany clanok