Assessment centrum: Čo sa skrýva za skratkou „AC“?
Váš životopis prešiel do užšieho výberu a dostali ste pozvánku do tzv. „Assessment Centra“. Ešte ste sa s týmto pojmom nestretli? V dnešnom blogu sa pozrieme na to, čo tajomná skratka „AC“ vlastne znamená.
Plná verzia tohto, možno trochu odstrašujúceho názvu, je v angličtine Assessment Center (ďalej AC). Do slovenčiny sa prekladá ako hodnotiace centrum. Mohlo by sa zdať, že AC patrí k novým, revolučným metódam 21. storočia, ale vznikol už počas druhej svetovej vojny. Spojené Štáty dlhodobo hľadali spôsob ako efektívne vybrať agentov tajných služieb. Pomohol im v tom výskum amerického psychológa Henryho Murraya, ktorý sa preslávil svojou teóriou osobnosti Personology. Kandidátov zvolali na spoločný termín a počas jedného dňa ich odborníci pozorovali pri individuálnych a skupinových aktivitách.
Assessment centrum sa radí medzi najpresnejšie spôsoby výberu, keďže sa pokladá za vysoko efektívnu, objektívnu a vypovedajúcu metódu výberu. Z tohto dôvodu je aj u nás využívaná čoraz častejšie.
Patrí tiež medzi metódy skupinového výberu a jeho cieľom je zhodnotiť rozsah schopností účastníkov a ich vhodnosť na danú pozíciu alebo pre konkrétny pracovný tím. Pri skupinových aktivitách a úlohách sa dá oveľa ľahšie a presnejšie odhadnúť ako človek reaguje v rôznych situáciách, čo pri osobnom pohovore väčšinou nie je možné.
Dnes sú hodnotiace centrá väčšinou prvým krokom výberu, pri ktorom HR manažéri a recruiteri selektujú kandidátov. Využívajú sa pre akékoľvek pozície, kde sú dôležité interpersonálne schopnosti. Najčastejšie ide o pozície obchodníkov, konzultantov, pracovníkov call centier či zákazníckej podpory. Výnimkou nie sú ani manažérske pozície, prípadne špecializované pozície vysoko náročné na stresovú odolnosť, pozornosť a pod. Táto metóda býva často využívaná aj pri absolventoch, napríklad do programov trainee, kde sa posudzuje ich celková vhodnosť a potenciál pre danú pozíciu.
V ďalšej časti článku si bližšie vysvetlíme, na aké zručnosti sú Assessment Centrá najčastejšie zamerané a aký je ich štandardný priebeh.
Zdroj:
Lucia Fričová, Na výber ľudí metódami tajných služieb, Profit