Ako zvýšim svoju šancu zamestnať sa v zahraničí?
Hľadáte si prácu v zahraničí, stále sa vám nedarí a neviete, kde robíte chybu? Ako zvýšiť svoje šance na úspech v tejto neľahkej misii?
V predchádzajúcom blogu som písala o tom , že bez pracovného povolenia, vzdelania a aspoň základov cudzieho jazyka bude vaša cesta k dobrej práci v zahraničí komplikovanejšia. K tomu, aby ste sa priblížili k vášmu vytúženému cieľu, vám pomôže aj nasledovné:
Skúsenosti
Je jasné, že keď ste práve skončili vysokú školu, nemáte ešte za sebou 10 rokov skúseností na manažérskej pozícii. Pomôžu vám však akékoľvek skúsenosti. Brigádovali ste cez prázdniny ako čašníčka alebo barman? Dokladali ste tovar do regálov alebo ste v rodinnej firme pomáhali s administratívou? To všetko sa ráta! Pripíšte si do životopisu každú takúto skúsenosť a tiež všetky školenia či stáže, ktoré ste absolvovali, aj keď trvali len niekoľko týždňov. Letný jazykový kurz, špeciálne školenie o využívaní sociálnych médií či alebo dobrovoľnícka činnosť, to všetko sú veci, ktoré môže potenciálny zamestnávateľ oceniť.
Finančná rezerva
Či už sa do zahraničia vydáte „na blind“ alebo máte dopredu dohodnutú prácu, nezabúdajte na finančnú rezervu. Nespoliehajte sa na to, že si prácu nájdete za týždeň a ak máte miesto dopredu dohodnuté, rátajte s tým, že prvú výplatu môžete dostať o 2 týždne alebo až o mesiac. V každom prípade majte na účte peniaze aspoň na stravu a ubytovanie na mesiac a nezabúdajte, že keby sa vám prácu nájsť nepodarilo, musíte sa za nejaké peniaze vrátiť domov. V niektorých štátoch budete musieť pred vstupom do krajiny finančnú rezervu dokladovať. Okrem nájmu a stravy budete v niektorých krajinách potrebovať peniaze aj na zdravotné poistenie (to všetko si zistite dopredu).
Rodina a známi
Najjednoduchšou cestou, ako niekde začať „nový život“, je prísť za niekým z vášho okruhu známych, ktorí tam už žijú. Pre mnoho ľudí je práve „sestra v Anglicku“ alebo „bratranec v Austrálii“ prvým kritériom na to, aby sa vôbec niekde vybrali. Na svojich blízkych však nemajte prehnané očakávania. To, že niekto pracuje v Anglicku, Nemecku, či Amerike, neznamená, že má plno peňazí, super byt a žije život snov. Pokiaľ vaša sestra alebo váš bratranec nemajú v zahraničí vlastnú firmu, v ktorej vás môžu zamestnať, zázraky od nich neočakávajte. Určite vám veľmi pomôžu už len tým, ak u nich budete môcť prvé dni niekde (častokrát aj na zemi) prespať, prípadne vám dajú kontakt na ľudí, u ktorých môžete začať s hľadaním práce.
Ak vás táto téma zaujíma, v ďalšom blogu si môžete prečítať, ako si naplánovať letnú brigádu v zahraničí a ako prekonávať jazykové bariéry.
Zdroje: Gillian Clive, How To Increase Your Chances Of Getting Hired Abroad, Carreerealism.com