Ako zvládnuť hodnotiaci pohovor
Termín hodnotiaceho pohovoru s vašim šéfom sa blíži a vy ste od nervozity už tri dni nespali? Neberte túto záležitosť ako lynčovanie, ale ako možnosť pohovoriť si s nadriadeným o veciach, ktoré vás môžu posunúť ďalej. V dnešnom blogu sa dozviete ako z tohto rozhovoru vyťažiť čo najviac.
Veľa zamestnancov má pocit, že hodnotiaci pohovor znamená to isté ako prísť k šéfovi „na koberček“ a čakať, čo vám „naloží“. Ak už pol roka chodíte do práce neskoro a vlastnou chybou ste pripravili firmu o zásadný projekt a tisíce eur, tak sa tomu asi nevyhnete, avšak význam tohto stretnutia je v prvom rade dialóg.
Váš zamestnávateľ na stretnutí čaká spätnú väzbu aj od vás. Ste predsa členom tímu a záleží mu, aby ste sa rozvíjali, keďže z toho profituje aj firma. Hodnotiaci pohovor je ideálny čas, kedy si môžete povedať, čo vám v práci vyhovuje, čo nie a dohodnúť sa na ďalšom postupe a podmienkach.
Čo by ste počas pohovoru určite mali rozobrať?
- Čo si na šéfovi vážite a naopak, čo by mal prestať robiť. Na tomto stretnutí vám šéf určite povie, čo robíte dobre a kde by ste sa mali zlepšiť. Takže je ideálny čas, aby ste mu to povedali tiež. Vaša motivácia je pre napredovanie firmy rozhodujúca a mali by ste presne popísať veci, ktorými vás nadriadený demotivuje. Možno vám dáva úlohy spôsobom, pri ktorom sa cítite ako 5-ročné dieťa alebo vás za dobré výsledky nevie pochváliť. Povedzte mu to! Aj šéf je len človek a niektoré veci si možno neuvedomuje.
- Aké sú vaše ciele. Dobrý šéf vie oceniť každého zamestnanca, ktorý má ciele a chce ich dosahovať. Každá firma si praje oduševnených ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa rozvíjali. Samozrejme, ak robíte v banke a na otázku, kam by ste sa chceli posunúť, odpoviete, že by ste chceli byť slávnym futbalistom alebo písať rapové texty, nebude pravdepodobne reakcia vášho šéfa úplne pozitívna. Ak ale máte vo vašej oblasti realizovateľné ciele, nehanbite sa s nimi zveriť a dohodnúť si so zamestnávateľom kroky, ako ich môžete dosiahnuť.
Ďalšie témy, s ktorými by ste sa na hodnotiacom pohovore mali zveriť, si rozoberieme v nasledujúcom blogu.
Zdroj: Jacob Shriar, 7 Things To Tell Your Employer In Your Performance Review, BusinessInsider.com
Celkom zaujimavy clanok, resp tesil som sa asi iba z nadpisu. Obsah je trosku dietny, urcite to mohlo byt komplexnejsie, toto je iba take PR…
počkajte na druhú časť, možno to poopraví Váš názor :-)
verím že teraz to bude lepšie