Hodnotiaci pohovor nemusí byť vašou nočnou morou
Skôr naopak, môže to byť presne ten prelomový moment, ktorý vašu kariéru posunie tam, kam chcete. Musíte však byť úprimný k sebe i k šéfovi.
Ak ste čítali náš predchádzajúci blog na túto tému viete, že hodnotiaci pohovor dáva vhodný priestor na poskytnutie spätnej väzby nadriadenému a rozobratie vašich kariérnych cieľov.
Medzi ďalšie témy, ktorým by ste sa počas otvoreného rozhovoru so svojím šéfom nemali vyhýbať, určite patria tieto:
Ste v práci spokojný?
Toto je asi tá najdôležitejšia vec, s ktorou by ste sa nadriadenému mali zveriť. Je dosť možné, že vám túto otázku položí sám. Ak však odpoviete, že áno a popritom si hľadáte iný džob, asi pre vás veľa urobiť nemôže. Skúste to, a možno vás šéfova reakcia prekvapí.
Čo sa chcete naučiť?
Ďalšia zásadná oblasť – váš osobný rozvoj. Žiadnemu normálnemu zamestnávateľovi nemôže imponovať zamestnanec, ktorý robí 10 rokov na tom istom oddelení, na tej istej pozícii, nechodí na žiadne školenia, nezaujíma ho dianie okolo seba a venuje sa len svojmu „popisu práce“. Je logické, že dobrí ľudia sa chcú zlepšovať. O niektorých programoch alebo kurzoch, ktoré vám vie firma poskytnúť možno ani neviete. Informujte sa o nich. Ak kurzy, o ktoré máte záujem neexistujú, dajte firme podnet na to, aby ich zriadila. Chcete chodiť na viac seminárov a odborných konferencií mimo firmy? Povedzte to na hodnotiacom pohovore.
Aká je budúcnosť firmy?
Ak to so svojím poslaním vo firme myslíte vážne, určite vás bude zaujímať jej budúcnosť. Spýtajte sa šéfa ako vidí on, a zverte sa aj so svojou víziou. Pre nadriadeného je to najlepší signál, ktorým preukážete lojalitu a dlhodobý záujem o prácu vo firme. Samozrejme, vaša vízia by mala obsahovať aj to, akú úlohu budete v budúcnosti firmy zohrávať vy (ale nehovorte šéfovi, že sa vidíte v jeho pozícii a potom ho vyhodíte :)).
Pýtajte si spätnú väzbu
Možno máte šéfa, ktorý berie hodnotiaci pohovor len ako „povinnú jazdu“ a nevenuje mu až tak veľa pozornosti. Využite túto príležitosť na to, aby ste na seba a svoju prácu od neho získali čo najviac spätnej väzby. Nebojte sa aj konštruktívnej kritiky – aj tá vás posúva bližšie k vašim kariérnym cieľom.
Ak medzi témy hodnotiaceho rozhovoru patrí i otázka zvyšovania platu, možno Vás inšpiruje náš predchádzajúci článok.
Zdroj: Jacob Shriar, 7 Things To Tell Your Employer In Your Performance Review, BusinessInsider.com