Ako prežiť v ženskom pracovnom kolektíve
Ako tvrdí jedna harvardská štúdia (prepáčte, páni, ale Harvard je Harvard) „ženy robia pracovný tím múdrejší“. Žiaľ, príliš „múdry“ tím nemusí byť zárukou príjemného a pracovne efektívneho prostredia. V duchu známeho klišé – muži sú z Marsu a ženy z Venuše sa bude niesť aj tento blog. Odlišné fungovanie mužov a žien nie je len o otravnom stereotype, ktorý sa traduje už od roku Pána ústnym podaním. A taktiež sa nedá všetko zvaliť na príznaky PMS. Naše mužsko-ženské správanie má svoj základ v neurológii, biochémii aj v psychológii. Ak porozumiete najčastejšie vznikajúcim situáciám, pomôže vám to získať nadhľad a lepšie ich zvládať.
Ako spolu zariadime kuchynku alebo kto skôr vylezie na strom
Paralela odlišného spôsobu komunikácie a fungovania v tíme sa dá pozorovať už od detstva. Dievčatá sa hrajú tak, že spolupracujú. Chlapci sa hrajú tak, že sa snažia zvíťaziť nad druhými. Určitý typ správania sa teda učíme už vďaka rodovým rolám a pozorovaním v detstve. Ženský mozog má centrá na spracovávanie emócií a verbálnych správ v oboch hemisférach a takisto aj viac tkaniva, ktoré hemisféry spája. Preto sme my ženy citlivejšie, starostlivejšie voči kolegom a viac naklonené spolupráci v každej situácii. Muži sú štandardne súťaživejší, dravší a menej orientovaní na emocionálne prežívanie.
Verbálne sudoku
Ženy v komunikácii často pridávajú takzvané verbálne „zmäkčovače“ a vety formulujú v podmieňovacom spôsobe. Mužským ušiam znejú takéto vyjadrenia zmätočne, neisto a musia správy dešifrovať. Samozrejme, dešifrujú ich podľa svojho vlastného kľúča, takže v konečnom dôsledku k spoločnému porozumeniu nemusí pomôcť ani kurz kryptografie. Muži zasa komunikujú veci priamo, bez zbytočného zaobaľovania. Môže sa potom stať, že povedia niečo, čo sa ženskej časti populácie dotkne, pričom si to oni sami väčšinou neuvedomujú. Vplyvom estrogénu si ženy pamätajú ľahšie a dlhšie stresové situácie a teda aj negatívne komentáre. Uvedomte si tieto rozdiely a nesnažte sa za každú cenu proti nim bojovať a pretvárať ostatných, aby ste niečo dokázali sami sebe či svojmu okoliu.
Emocionálna horská dráha
V ženskom kolektíve sa v priebehu jedného dňa vystrieda približne 7834 rôznych emócií a áno, raz za čas môžu prísť aj slzy. Nebojte sa ich! Je to netoxická tekutina. Citlivé ženské vnímanie môže mať niekedy za následok, že dostaneme jemnejšiu spätnú väzbu alebo ju nedostaneme vôbec zo strachu, že by nám mohlo byť ublížené. Takáto opatera je určite pozoruhodná a som si istá, že sa cítite super, keď sa vám podarí takýto nadľudský výkon. Nedať spätnú väzbu alebo dať mylnú spätnú väzbu z dlhodobého hľadiska znamená, že ste niekomu zobrali šancu sa učiť, zlepšiť svoj výkon a kariérne rásť. Ustáť slzy je teda oveľa viac super.
Som tvoja šéfka, nie matka
Žena šéfujúca mužom prináša osobitý zoznam „problémov“, ktoré môžu nastať. V prvom rade môže takáto situácia útočiť na mužské ego – lebo žena by predsa mala doma variť večeru a starať sa o deti. Keď sa vrátim z tohto extrému do reality – žena, šéfka, môže svojou starostlivosťou, snahou porozumieť a pomôcť pôsobiť tak, že robí mikromanažment a svojmu tímu nedôveruje.
Soľ nad zlato alebo dobrá rada na záver
V časoch zúfalstva myslite na to, že každá búrka sa skôr či neskôr vyprší. Najlepším pomocníkom je rešpekt a akceptácia toho, že tak ako my, ženy, aj muži majú svoje muchy, osobnostné špecifiká a prejavy správania. Interpersonálne „faily“ sa vám občas prihodia aj vtedy, keď budete mať nadhľad a budete poznať seba aj svojich kolegov. A aj manažérovi tímu sa môže z času na čas prihodiť menšie faux pas. Ako napríklad, keď predstavuje tím zahraničnej návšteve a čisto ženský open office nazve „the ladies room“.
Dámy a páni – kým niečo poviete, myslite na to, aký dopad to bude mať na toho druhého. Je to menej energeticky náročné ako hustá atmosféra v kancelárii a pocit, že si niečo musím vyžehliť.