Ako odhaliť osobnosť kandidáta pomocou behaviorálnych otázok?
Zásadné otázky, na ktoré by ste pri odhaľovaní potenciálu kandidáta nemali zabudnúť, sme si už rozobrali. Ak však preferujete sofistikovanejší postup ako len priamu otázku a odpoveď, využite behaviorálnu metódu.
Táto metóda je založená na predpoklade, že naše správanie o nás povie oveľa viac ako slová. Kvalitné pohovory sú založené na faktoch a reálnych situáciách, nie naučených odpovediach na „príručkové“ otázky typu: „Kde sa vidíte o 5 rokov?“. Správne kladenými otázkami tak o kandidátovi môžete zistiť takmer všetko – od jeho postoja k autoritám až po pracovnú morálku. Skúste sa opýtať napríklad toto:
Povedzte nám o najťažšom rozhodnutí, ktoré ste museli urobiť za posledný polrok. Cieľom je zhodnotiť kandidátovu schopnosť riešiť problém, argumentovať, zhodnotiť situáciu a ochotu riskovať. Najlepšie odpovede sú také, ktoré pri rozhodovaní berú do úvahy nielen analytické dáta, ale aj ľudský faktor.
Skúste si spomenúť na situáciu, kedy ste prišli do konfliktu s vašim kolegom. Medziľudské vzťahy a schopnosť riešiť nezhody sú zásadným momentom v každej firme. Touto otázkou sledujete prečo sa váš kandidát dostal do konfliktu s kolegom alebo zákazníkom, ako na túto situáciu reagoval a aký bol záver. Dajte si pozor na kandidátov, ktorí nehodnotia danú situáciu objektívne, ale len pocitovo. Kandidát by mal vedieť priznať aj svoj podiel viny a vysvetliť ako nepriaznivú situáciu vyriešil. To znamená, že sa z tejto situácie poučil, a v budúcnosti bude vedieť, ako má správne reagovať.
Popíšte situáciu, kedy ste vedeli, že máte pravdu, no napriek tomu ste museli postupovať podľa noriem alebo pravidiel. Tu skúmate kandidátovu schopnosť nasledovať, ale tiež potenciál viesť a presadzovať svoje názory. Ak išiel proti pravidlám, pretože „vedel, že má pravdu“, preverte jeho konanie ďalšími otázkami. Zbystrite aj vtedy, keď kandidát povie, že slepo nasledoval inštrukcie, aj keď kvôli tomu utrpel jeho pracovný výkon. Pátrajte po príčinách jeho konania. Vhodný kandidát vie čo najlepšie vyhodnotiť situáciu tak, aby dokončil prácu v správny čas a dodržal pravidlá, pričom sa pokúsi o ich vylepšenie až po vykonaní danej úlohy. Hodnotí situáciu komplexne a zároveň rozmýšľa kriticky.
Povedzte mi o pracovnom dni, ktorý sa skončil skôr ako ste stihli dokončiť všetky úlohy. Ideálna otázka na zhodnotenie kandidátovej pracovnej morálky, angažovanosti a schopnosti prioritizácie úloh. Preverte hlbšie postoj typu „urobím, čo treba, ale niekedy je toho príliš veľa a za jeden deň sa dá urobiť len toľko a toľko…, môj šéf ma nepočúva, keď mu hovorím, že mám toho moc…“ Ideálny kandidát vie, že ak treba dokončiť kritický projekt, musí v práci ostať aj po pracovnej dobe, alebo všetky ostatné úlohy dať bokom a daný projekt riešiť ako prvý, prípadne požiada o pomoc kolegov.
Pri behaviorálnom type otázok sa snažte udržiavať konverzáciu ďalšími otázkami (napr. „čo sa stalo potom“, „ako ste to potom vyriešili“, atď). Nemali by ste sa uspokojiť s odpoveďou typu „ja si nepamätám“, „neviem si na takú situáciu spomenúť“, prípadne „bolo to už dávno…“.
Ak je kandidát úprimný a skúsený, bude vedieť odpovedať na tieto typy otázok. Ak nevie odpovedať, môže to byť pre vás signál, že existuje odchýlka medzi tým, kto kandidát naozaj je a tým, na koho „sa hrá“.
Zdroje:
Jim Roddy, You Can’t Fake Company culture to Candidates, Ere.net
Beesley Caron, 4 Interview Questions That Get to the Heart of a Candidate’s Potential, SBA.gov