Alternatívne otázky na pracovný pohovor a ich zmysel
V prvej časti svojej série článkov som písal o štandardných otázkach, ktoré na pracovnom pohovore prinášajú štandardné a nič nehovoriace odpovede. Dnes vám poviem, prečo nepoužívam zaužívané otázky. Zároveň sa s vami podelím o otázky, ktoré kladiem na pohovore ja. Vysvetlím ich zmysel a zámer, čo chcem pomocou nich o kandidátovi zistiť.
Otázka: Kde sa vidíš o 5 rokov?
Nič nehovoriaca, všeobecná otázka pri ktorej sa kandidát nemá veľmi čoho chytiť a môže začať hovoriť o veciach, ktoré vás nezaujímajú, namiesto toho, aby hovoril o tom, čo ste chceli počuť.
Lepšia alternatíva: Čo je tvojím cieľom (súkromným alebo profesionálnym) na najbližších 12-18 mesiacov?
Táto otázka je konkrétnejšia, dáva kandidátovi presný časový rámec, ktorý nie je príliš vzdialený. Zároveň je dostatočne otvorená, aby kandidát mohol hovoriť o niečom, čo ho skutočne zaujíma.
Bez ohľadu na odpoveď (kandidát vždy niečo povie – výlet na Everest, získanie certifikátu, povýšenie na vedúceho tímu….) sa automaticky pýtam nasledovné doplňujúce otázky:
- Ako svoj ciel dosiahneš?
Má kandidát reálnu predstavu o tom, ako sa dopracuje k svojmu cieľu? - Čo si doteraz pre dosiahnutie svojho cieľa urobil?
- Čo plánuješ ako ďalšie kroky v najbližších troch mesiacoch?
Ak svoj cieľ myslí kandidát seriózne a netlačí vám do hlavy korporátne „frázy“, ktorými chce recruitera/manažéra potešiť, tak bude okamžite vedieť povedať, čo už urobil (trénuje v Tatrách, prešiel si prvý modul k certifikátu, snaží sa motivovať ostatných v tíme a žiada alebo vymýšľa malé projekty, ktoré by mohol viesť, aby získal viac skúseností potrebných na pozícii vedúceho tímu…). Zároveň bude vedieť, čo musí v blízkej budúcnosti urobiť, aby sa dostal bližšie k svojmu cieľu.
Touto otázkou a doplňujúcimi otázkami dajú sa rýchlo a ľahko overiť plánovacie schopnosti kandidáta, jeho zmysel pre realitu, odhad vlastných schopností a cieľavedomosť.
Otázka: V čom vynikáš?
„V krasokorčuľovaní, pití piva na čas a spievaní peruánskych národných piesní.“
„Prosíííím????!!“
Toto je ďalšia veľmi všeobecná otázka, na ktorú sa buď dá ľahko pripraviť pred pohovorom alebo prináša neočakávané odpovede, ktoré vám o kvalitách kandidáta potrebných na danú pozíciu veľmi nepovedia.
Lepšia alternatíva: Hľadáme Linux administrátora. Porozprávaj mi o najväčšom alebo najzaujímavejšom projekte z oblasti správy linuxových systémov, na ktorom si pracoval.
Je to konkrétna otázka relevantná k danej pozícii, ktorá zároveň dáva kandidátovi priestor, aby sa pochválil niečím zaujímavým. A nasledujú doplňujúce otázky:
- Prečo bol projekt zaujímavý?
- Si pyšný na dosiahnuté riešenie a prečo?
- V čom bolo tvoje riešenie inovatívne?
- Čo nové si sa na tomto projekte naučil?
Podotázky vám pomôžu odhaliť, či je kandidát schopný prinášať nové nápady, naučiť sa niečo nové, či má skúsenosti s projektmi, ktoré sú rozsahom podobné s tým vaším. Tým, že sa nepýtate na konkrétny projekt, ale nechávate na kandidátovi, aby vám dal príklad svojho top projektu, si viete overiť, či má kandidát skúsenosti, ktoré potrebujete. Ak hľadáte niekoho, kto bude mať na starosti dátové centrum s tisíckami serverov a kandidát povie, že najväčší projekt, na ktorom robil, bola náhrada Windowsového mailserveru za linuxový, nie je to kandidát, ktorého hľadáte. Za Linux administrátora si môžete dosadiť akúkoľvek pozíciu, na ktorej pracujete, princíp je však rovnaký.
Ďalším alternatívnym otázkam sa budem venovať v nasledujúcom článku, ktorý zverejním tradične v utorok 22.1.2013.