Ako na pohovore nebyť za mimozenšťana
Pracovné pohovory sú dôležitou súčasťou nášho života. Niektorí sa ich zúčastňujú s cieľom získať svoju vysnívanú prácu, iní z nás zas stoja na tej druhej strane a pohovory vedú.
Určité formy pohovorov sa začali vyvíjať už v dobe pred naším letopočtom, vyvíjali sa až do dnešného dňa a budú sa rozvíjať aj naďalej. Bohužiaľ, niektorí personalisti alebo iní ľudia vedúci pohovory akoby zaspali dobu a tento vývoj si neuvedomujú. Vtipov na túto tému je už plný internet a veľakrát sa spomínajú aj v rôznych filmoch.
Klasické klišé otázky, ktorým by ste sa mali vyvarovať:
- „Povedzte mi niečo o sebe.“
- „Čo viete o našej spoločnosti?“
- „Aké sú vaše silné/slabé stránky?“
- „Kde sa vidíte o 5 rokov?“
- „Prečo by sme si mali vybrať práve vás?“
- „Ako by vás opísali vaši priatelia/kolegovia?“
Internet nie je len plný vtipov o stereotypných pohovoroch, ale je aj plný rád a príkladov, ako na klišé otázky odpovedať. Každý iniciatívnejší kandidát si teda dokáže vyhľadať rady, ako sa na pohovor pripraviť a ako na tieto a im podobné otázky reagovať.
Ak ich nejakému kandidátovi položíte, nielenže nedostanete úprimné odpovede, ale pri niekom skúsenejšom si môžete vyrobiť aj poriadne faux pas.
Rovnako neúčinné sú aj otázky:
- „Ste flexibilný?“
- „Ste tímový hráč?“
- „Ste lojálny?“
Kandidát predsa nikdy neprizná, že nie je taký, ako chcete. Vy by ste na tieto otázky odpovedali záporne?
Možno vás teda bude zaujímať, čo sa na pohovore opýtať. V dnešnej dobe sú veľmi populárne nové metódy kladenia otázok, ktoré sme už spomínali v minulých blogoch, a to napr. CBI (behaviorálna metóda) alebo metóda STAR. V oboch prípadoch sa zameriavate na reálne prípady a skúsenosti kandidáta, či už z pracovného alebo aj osobného života.
Presne si spíšte, čo chcete o kandidátovi zistiť. Aké má mať skúsenosti, aké má mať vlastnosti? Potrebujete, aby bol dobrý tím líder alebo tímový hráč? Má mať skúsenosti s vedením projektov alebo má byť silne zákaznícky orientovaný?
Položte mu otázky, ktoré budú vychádzať z reálnych skúseností:
- „Popíšte mi štruktúru tímu, ktorý ste viedli. Ako ste prispeli k rozvoju jeho členov?“
- „Popíšte mi situáciu, kedy ste museli pracovať na úlohe s kolegom, s ktorým ste si nevychádzali.“
- „Uveďte mi príklad najkomplexnejšieho projektu, ktorý ste viedli.“ (Pri tejto otázke využite aj metódu STAR, vďaka ktorej presne odhalíte, aké úlohy mal kandidát na starosti.)
- „Kedy naposledy ste prekonali očakávania zákazníka a ako ste to dosiahli?“
Zabudnite teda na klišé, vstúpte do 21. storočia a zistite od kandidátov to, čo chcete vedieť kladením tých správnych otázok.