Diagnóza: kolega psychológ
Mať v práci svojho súkromného terapeuta na každodenné malé drámy a neurózy znie vynikajúco. Som si istá, že by to bola oceňovaná (a využívaná) súčasť systému benefitov. A nemusíte ani pracovať na policajnej stanici či v dopravnom podniku (kde je psychológ zo zákona povinnou výbavou), aby ste ho mali. Psychológa viete vo svojej firme využiť nielen ako bútľavú vŕbu v ťažkých chvíľach, ale môže byť užitočný aj v ďalších oblastiach.
Výber zamestnancov
Nájsť správny osobnostný a skúsenostný fit v konečnom dôsledku prispieva k úspechu celej firmy. Analýza členov tímu, dobrý odhad osobnostných charakteristík a existujúcich zručností je základ pre výber nového článku reťaze, ktorý tím posilní a prinesie to, čo v ňom ešte chýba. Užitočným doplnkom na tejto ceste je psychológmi obľúbená diagnostika mentálnych kapacít, osobnostného nastavenia či motivácie.
Talent manažment a identifikácia rozvojových potrieb
Nie je kľúčové len správne vybrať zamestnancov, ale aj s nimi následne vhodným spôsobom pracovať. Priebežné mapovanie potenciálu, analýza budúcich potrieb spoločnosti a poznanie talentu, ktorý firma vlastní, pomáha zabezpečiť úspech aj dlhodobo. Pod túto kategóriu patria aj pravidelné hodnotiace rozhovory, kedy zamestnávateľ hodnotí výkon zamestnanca, ale aj zamestnanec sám môže otvorene komunikovať svoju spokojnosť a ašpirácie do budúcnosti.
Tvorba balíčka benefitov
Joga v office či ping-pongový stôl? Na firemné benefity je nutné pozrieť sa zo strany zamestnanca a jeho individuálnych potrieb, ale aj z pohľadu firmy. Mne osobne by sa joga v práci cvičiť nechcela… :-) Z čisto pragmatického hľadiska sú benefity pre firmu náklad. Keď už do nich investujete, mali by byť zostavené tak, že budú vašich zamestnancov motivovať a prispievať ich vyššiemu výkonu. Dajú sa použiť aj ako lákadlo pri výbere nových zamestnancov, ktorí sa rozhodujú medzi viacerými pracovnými ponukami. Benefitmi sa viete ako zamestnávateľ zatraktívniť a získať konkurenčnú výhodu. Týmto sa vám investícia určite vráti.
Koučing
Problémy s motiváciou či pracovným výkonom? Koučingový prístup vašim zamestnancom pomôže porozumieť príčine týchto problémov a nasmeruje ich k riešeniu nastavením vhodných aktivít. Pravidelné stretnutia umožnia sledovanie progresu a celkového výsledku.
Plánovanie a komunikovanie organizačných zmien
Pre väčšinu ľudí je strach prirodzenou reakciou na akúkoľvek zmenu v práci. Či sa nám to páči alebo nie, máme tendenciu reagovať s odporom voči všetkému, čo nás núti vystúpiť zo zóny komfortu a vyšľapať si novú cestičku. Organizačné zmeny sú nepopulárne primárne preto, lebo bývajú nesprávne komunikované. Rozhoduje sa o nich príliš ďaleko od ľudí, na ktorých majú reálny dopad. Psychológ vám pomôže nastaviť komunikáciu zmeny tak, aby v ľuďoch nevyvolávala obavy a dokázali v nej vidieť tie benefity, ktoré ich ovplyvnia pozitívne.
Optimalizácia kvality pracovného prostredia
Sedia vaši kolegovia tak blízko, že vám doslova dýchajú na krk? Klimatizácia je nastavená na -20 stupňov? Bliká nad vami svetlo? Aj tieto a ešte mnohé ďalšie nočné mory pracovného prostredia vie vyriešiť psychológ. A nielen tým, že si vás vypočuje, ako sa sťažujete v kuchynke pri kávovare. Vplyv farieb alebo rozloženie pracovných miest majú vedecky podložený vplyv na výkon zamestnanca. Modré steny vás budú napríklad nútiť navštevovať toaletu podstatne častejšie.
Bútľavá vŕba
Možno je to stereotypizácia, ale psychológovia majú okolo seba štandardne auru, ktorá v ľuďoch vzbudzuje dôveru a chuť zdieľať svoje problémy. Áno, vypočuť vás môže ktorýkoľvek kolega a radu vie dať aj Modrý koník. Psychológ vám však vie vďaka svojmu vzdelaniu poskytnúť radu či nasmerovať vás k riešeniu úplne iným spôsobom. Vie, že každý človek je jedinečný a že traja rôzni ľudia budú v rovnakej situácií prežívať rozdielne emócie. Zároveň vie odhadnúť, aké dôvody či osobnostné špecifiká stoja za každodenným správaním a rozhodnutiami.
Perlička na záver: naozaj neanalyzujeme 24 hodín denne správanie každého, s kým prídeme do kontaktu. Nevieme ani jediným pohľadom zistiť, aký človek je alebo na čo práve myslí. Preto sa skutočne nemusíte nás psychológov báť! :-)