„Ach, ďalší teambuilding?!“ aneb Aktivity, ktoré váš tím naozaj stmelia
O pozitívach teambuildingu a o tom, ako ho obhájiť pred vedením, sme písali nedávno. Ak automaticky počítate s tým, že zamestnanci tento nápad príjmu pozitívne, sklamem vás. Pripravte sa na to, že v kancelárii bude počuť aj frflošov, ktorí z predstavy o spoločne strávených dňoch s kolegami mimo kancelárie (nebodaj ešte cez víkend), vôbec nie sú nadšení.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo zamestnanci nemajú radi teambuildingové akcie:
- Pripadajú si trápne. Napriek tomu, že to HR oddelenie myslí dobre, aktivity a skupinové cvičenia, ktoré majú zamestnanci počas teambuildingu vykonávať, by sa častokrát hodili skôr pre žiakov základnej školy. Ľudia majú už dopredu obavy, že sa budú musieť strápňovať pred celým kolektívom.
- Nechápu zmysel celej akcie. Zamestnanci sú si vedomí všetkých problémov a povinností, ktoré prináša ich práca, no nerozumejú tomu, ako by sa tieto záležitosti dali vyriešiť počas teambuildingu.
- Zaberá to príliš veľa času. Teambuildingy sa konajú väčšinou cez víkend, čo znamená, že ľudia sa musia zriecť dvoch dní, ktoré by normálne trávili so svojou rodinou. Ak je teambuilding neefektívny, právom ho považujú za stratu času.
Ak nechcete, aby zamestnanci považovali teambuilding za zmyselnú aktivitu, mám pre vás zopár tipov:
Choďte na výlet
Zoberte celý tím a vyberte sa na jedno popoludnie niekam mimo kancelárie. Ľudia sa v novom prostredí spoznajú oveľa lepšie. Nechajte ich, nech komunikujú prirodzene bez „predpísaných“ aktivít či cvičení.
Vymyslite spoločnú dobrovoľnícku činnosť
Dobrovoľníctvo je dokonalá činnosť pre stmelenie tímu mimo každodennej rutiny a zároveň skvelou možnosťou, ktorou môže firma prispieť k dobrej veci. Čas, ktorí zamestnanci strávia dobročinnosťou, nebudú považovať za nezmyselný.
Profesionálny rozvoj
Zamestnanci majú záujem o to, aby profesionálne napredovali. To sa však nemusí diať individuálne. Zorganizujte v rámci teambuildingu prednášku či seminár s inšpiratívnym speakrom, ktorý môže s ľuďmi diskutovať a pomôcť im pozerať sa na veci z inej perspektívy.
„Vypadnúť“ z kancelárie a spoznať svojich kolegov v inom svetle má veľký význam pre zdravé fungovanie tímu. Je len na vás, aby ste zorganizovali teambuilding, počas ktorého sa zamestnanci budú cítiť komfortne a považovať ho za hodnotne strávený čas. Veď kto by sa na takúto akciu netešil :)
Zdroj: Jessica Taylor, 5 Team-Building Activities Your Employees Won’t Hate, themuse.com
Problémom teambuildingov je ich načasovanie najmä preto, že zasahujú do času osobného voľna. V zamestnaní trávime väčšinu času a pracujeme najmä „pre rodinu“ a preto, aby sme mohli uspokojiť vlastné potreby, či už materiálne alebo duševné. S najbližšími trávime kvôli vyťaženiu v práci najmenej času a „teambuilding“ by nakoniec viac potrebovala rodina. Treba prihliadať na vek a zázemie zamestnancov, ak nemáme v meste kde pracujeme rodinné väzby, môže byť čas strávený s kolegami aj po pracovnej dobe a počas víkendov vítaný. Inak je to, ak doma čaká žena na MD, starší alebo osamelí rodičia a pod. Jedno pozitívum (pre fi.) môže znamenať v rodine ale i pre individuálny rozvoj osobnosti (vlastné koníčky) negatívum.
Ďakujem za podnetný komentár. V prípade voľby času a aktivít určite platí, že kľúčom pre úspešný teambuilding je najskôr preveriť si preferencie a očakávania samotných zamestnancov. V tomto smere neexistuje univerzálne najlepšie riešenie, a preto by každá spoločnosť mala zvoliť taký model, ktorý bude vyhovovať obom stranám.
Zdravím,
s kolegami radi sledujete motogp ( https://7sport.sk/motosport/kde-sledovat-motogp-nazivo/) – vedeli by ste nám odporučiť nejaké nápady, ktoré by skĺbili napríklad motokáry s nejakou aktivitou – je nás 12 chlapov a chýba nám v tomto trošku kreativity – nechceme zas skončiť len pri pivku v hospode.