5 dobrých dôvodov, prečo by ste mali odísť zo súčasnej práce
Výpoveď z práce je potrebné dobré zvážiť. Ako som spomínal v minulom blogu, robiť zásadné životné rozhodnutia pod vplyvom emócií, sa veľmi nevypláca. V dnešnom blogu rozoberiem niekoľko dôvodov, kedy má odchod z práce reálne opodstatnenie.
Keď musíte robiť niečo, čo je v rozpore s vašimi hodnotami
Ak máte pocit, že firemná kultúra alebo praktiky vášho zamestnávateľa sa nezhodujú s tým, čo považujete za správne, korektné alebo dokonca legálne, utekajte. Integrita je základná vec, ktorú by ste si mali zachovávať počas celej kariéry. Ak si povesť pokazíte hneď na začiatku, bude veľmi ťažké získať ju späť. Naopak, ak ste ochotný kvôli nesprávne nastaveným hodnotám firmu opustiť, váš nový zamestnávateľ to určite ocení.
Dosiahli ste „sklenený strop“
Dospeli ste k poznaniu, že v tejto firme to už nikam ďalej nemáte šancu potiahnuť. Máte pocit, že stagnujete, nič nové sa neučíte a upadli ste do šedivej rutiny. To je ten správny moment hľadať si novú prácu. Budúcnosť vám za to poďakuje.
Vaša práca má negatívny vplyv na vaše zdravie alebo rodinu
Žiadna práca nestojí za to, aby ste stratili to, čo je v živote najcennejšie. Novú prácu si ešte v živote nájdete, zdravie, rodina a priatelia sa však už znovu nadobúdajú ťažšie. Ak ste otrokom práce a nedokážete si užiť obyčajné chvíle v rodinnom kruhu (alebo na ne nemáte čas) je na čase odísť.
Náročné dochádzanie a cestovanie
Ak ste tesne po škole a dostali ste zaujímavú ponuku práce, za ktorou musíte každý deň hodinu a pol dochádzať, musíte sa obetovať – také sú začiatky. Ak sa však vaša „dopravná situácia“ nemení celé roky a vy tretinu života trávite dochádzaním do práce a z práce, mali by ste sa nad tým zamyslieť. A to aj v prípade, ak si vaša práca vyžaduje také časté cestovanie do zahraničia, že absolútne nemáte čas na rodinu, osobný život a normálny biorytmus.
Váš zamestnávateľ vás využíva
Ak robíte prácu za troch ľudí a váš šéf trikrát denne používa čarovnú formulku „je kríza a na tvoj džob čaká ďalších sto ľudí“, môžete dať s kľudným svedomím výpoveď. Toto nie je prejav rešpektu a vďaky usilovnému zamestnancovi.
Zdroj: Will Thomson, Should You Stay or Should You Go? An Honest Intake, BullsEyeRecruiting.net
Dobrý deň,
možno by som doplnil ešte jeden dôvod možného odchodu – nadriadený. Ak totiž ani po niekoľkých mesiacoch nedokážete nájsť so svojim nadriadeným spoločnú reč a komunikujete len na formálnej úrovni typu task-report resp. ak nedostávate pravidelnú spätnú väzbu a vlastne ani neviete či pracujete dobre alebo po rozhovoroch s nadriadeným nevidíte možnosť osobného či profesionálneho rastu, je čas zvážiť odchod alebo upadnúť do rutiny…
tak je pomoooc