Čo robiť, keď zavolá headhunter (2. časť)
Na aké situácie v komunikácii so mnou ako headhunterkou by ste sa mali pripraviť a prečo je dobré udržiavať dobré vzťahy s „lovcami hláv“? To všetko si vysvetlíme v dnešnom blogu.
Pripravte sa na to, že identitu firmy vám hneď neodhalím
Pri prvom kontakte sa nepýtajte headhuntera, pre ktorú firmu obsadzuje danú pozíciu. S najväčšou pravdepodobnosťou vám to aj tak neprezradí. Je to pre vás dobré znamenie, že je seriózny. O akú firmu ide sa väčšinou dozviete až po osobnom stretnutí.
Náš prvý kontakt nemusí byť vždy telefonát
Niekedy vás headhunter môže osloviť prostredníctvom emailu alebo sociálnych médií. To vám dáva možnosť trošku si ho preklepnúť . Zároveň získate viac času na prípravu pred telefonátom, ktorý si môžete naplánovať na vhodný čas.
Neberte telefonát ako pracovný pohovor či ponuku práce
Keď vám headhunter zavolá, chce v prvom rade zistiť, či by ste mali potenciálne o pozíciu záujem a či ste naozaj vhodným kandidátom na danú pozíciu. Sme ešte len v úvode celého procesu. Od začiatku však sledujeme vašu komunikáciu a správanie, preto by ste mali zachovávať určitý stupeň profesionality a byť pripravený aj na to, že s vami začnem konverzovať v cudzom jazyku, ktorý uvádzate ako aktívny.
Buďte od začiatku úprimný
Ak o ponuku nemáte záujem alebo sa pri osobnom rozhovore dozviete, že ide o firmu, v ktorej nechcete pracovať, povedzte to hneď na začiatku. Celý výberový proces je dosť náročný na čas a energiu, preto nie je nič horšie ako keď z celej veci odstúpite tesne pred podpísaním zmluvy so zamestnávateľom.
Zdroj: Ed Robertson, What to Do When a Headhunter Calls, UndercoverRecruiter.com