Prečo nechcú IT včely pracovať v korporátnych úľoch?
V predchádzajúcom blogu sme si objasnili niekoľko dôvodov prečo sa talenty na informačné technológie zväčša vyhýbajú veľkým firmám. Dnes vám odhalíme ďalšie.
Trvá to „takmer celý život“, kým sa človek v korporácii prepracuje na vrchol. Väčšina talentov v IT oblasti má dnes okolo 20 až 30 rokov. Ľudia v tomto veku potrebujú mať jasnú víziu. Musia si byť istí, že sa na líderské pozície vypracujú vďaka svojmu talentu a odvedenej práci a nie na základe toho, koľko rokov vo firme pracujú.
Chladné, neosobné priestory. V minulom blogu sme spomínali, že „IT-čkárovi“ stačí na prácu aj garáž – hlavne, že vyvíja „niečo veľké“. Ale aj tú garáž má väčšina startup-ových firmičiek prispôsobenú tak, aby podnecovala kreativitu. Sterilné korporátne priestory navrhnuté tak, aby komunikovali hierarchiu a rozdelenie „moci“ vo firme celkom určite nenapĺňajú kreatívne predstavy digitálneho talentu.
Vygooglite“ si ako vyzerajú kancelárie dnešných IT gigantov – Googlu, Facebooku alebo amerického Yelpu. Zamestnanci tam majú špeciálne vyhradené miestnosti na odreagovanie sa pri hrách, rôzne oddychové priestory a môžu voľne písať a kresliť na steny, ktoré slúžia ako tabule.
Nedostatok uznania. Chváliť a prejavovať uznanie motivuje ľudí a tiež je prejavom dobrých vzťahov, ktoré sa vo firme vytvorili. Okrem toho poukazuje na fakt, že nadriadený si je vedomý, čo robia jednotliví členovia jeho tímu a v čom sú výnimoční. Vo veľkých virtuálnych tímoch sa tento prehľad managera o práci členov tímu ľahko stratí.
Nedostatočné používanie mozgových závitov. Už sme spomínali, že IT-čkári sú vysoko kreatívni, potrebujú tvoriť a analyticky myslieť. Preto ich nenechajte zaseknúť sa v repetitívnom type úloh. Ak sa k tomu pridá nedostatok školení a tréningov, ktoré by poskytli možnosť napredovania v technológiách, začnite sa pripravovať na zoštíhlenie vášho IT tímu.
Možno si neviete predstaviť, že vaša konzervatívna firma by odrazu začala povoľovať búranie tradičných štruktúr alebo neštandardné „vyzdobovanie“ kancelárií. V dnešnej dobe si začíname uvedomovať, že IT talenty nepotrebujú nás, ale my ich.
A iba firmy, ktoré dokážu svoju kultúru prispôsobiť týmto trendom a vytvoria „priateľskejšie“ a kreatívne prostredie, budú schopné prijímať tie najlepšie IT talenty na trhu.
Aaron Shapiro, Why Digital Talent Doesn’t Want To Work At Your Company, FastCompany.com