5 osobnostných čŕt úspešného kandidáta
Konečne je to tu. Váš životopis zaujal a ste pozvaní na pohovor. Ako zvýšiť svoje šance na zisk vytúženého miesta? Najdôležitejšia je správna príprava. V hlave alebo pred zrkadlom si chronologicky prejdete svoje vzdelanie, pracovné skúsenosti, záujmy, silné a slabé stránky. Tí usilovnejší sa pripravia aj na rozhovor v cudzom jazyku. Nezabudli ste na niečo?
Výskumy čoraz častejšie potvrdzujú, že pracovný výkon a úspešnosť zamestnanca závisí od jeho osobnostných čŕt. Preto sa počas pohovoru snažíme odhaliť práve vaše osobnostné predpoklady na danú pozíciu. Ako však vopred zistíte na aké vlastnosti sa budeme počas rozhovoru zameriavať? Veľa sa môžete dozvedieť už z inzerátu na pozíciu, kde sú uvedené požiadavky na kandidáta.. Skúste sa zamyslieť, či tieto osobnostné vlastnosti spĺňate a ako by ste o tom presvedčili recruitera. Nestačí totiž tvrdenie, že máte výborné organizačné zručnosti. Pripravte si príklady situácií, ktoré to potvrdzujú.
Každá pozícia je jedinečná a vhodná pre človeka s určitou „osobnostnou výbavou“. Existujú však vlastnosti, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vášho úspechu počas pohovoru. Uvádzame tie najdôležitejšie z nich:
1. Svedomitosť. Svedomití pracovníci dosahujú vďaka svojej zodpovednosti, vysokej výkonovej motivácii a vytrvalosti výnimočný pracovný výkon. Svedomitosť so sebou prináša aj dobrú organizovanosť, zmysel pre detail a nižšiu pravdepodobnosť pracovných absencií ako u nízko svedomitých ľudí.
2. Emocionálna stabilita. Zodpovednosť a zameranie na výkon nestačí. Pokiaľ dokážete odolávať stresu a impulzívnym rozhodnutiam, bude pre vás ľahšie dosiahnuť úspech na pohovore či v samotnom zamestnaní. Ak ste impulzívny, často prežívate pocity strachu, hnevu, viny či smútku, je pravdepodobné, že sa budete ťažšie prispôsobovať zmenám v zamestnaní, čo môže byť v dnešnej dobe výrazný problém.
3. Nekonfliktnosť. Pre zamestnávateľa je ľahké naučiť vás pracovať s novým softvérom alebo systémom. Ale vedieť vychádzať s ostatnými sa dá naučiť len veľmi ťažko. Recruiteri preto na pohovore zisťujú, či ste tímový hráč a dokážete bez konfliktov komunikovať s kolegami a ostatnými oddeleniami. Pripravte si príklady situácii, kedy ste zaúčali nového člena tímu alebo pomohli vyriešiť zložitú situáciu medzi oddeleniami.
4. Otvorenosť voči novej skúsenosti. Táto vlastnosť je dôležitá najmä pri pozíciách, ktoré vyžadujú zvedavosť, tvorivosť, fantáziu a vnímavosť voči okoliu. Otvorení ľudia bývajú zväčša experimentátori, inteligentní s dobrým kritickým myslením a zvyknú byť aj nekonvenční. Pri príprave na pohovor sa skúste zamerať na situácie, kedy ste prišli s novým nápadom, mali možnosť zlepšiť systém práce či naučiť sa niečo nové.
5. Komunikačné schopnosti. O tom, čo to znamená vedieť komunikovať sme už písali v predchádzajúcich príspevkoch na blogu. Môžete byť ten najlepší programátor na svete, ale ak to počas pohovoru nebudete vedieť odkomunikovať, vaše šance na úspech sa znižujú. Aj keď nie sú komunikačné schopnosti vašou najsilnejšou stránkou, môžete to vykompenzovať svedomitou prípravou. Pripravte si odpovede na najčastejšie otázky dopredu. Nespoliehajte sa na to, že „niečo ma už napadne.“ Recruiteri hľadajú ľudí, ktorí vedia jasne a zrozumiteľne vyjadriť svoje myšlienky a názory.
Nie každý sa narodil s „ideálnou osobnostnou výbavou“, ktorá ho predurčuje k dosiahnutiu pracovného úspechu. No aj napriek tomu môžete byť v práci úspešní. Stačí si vybrať vhodnú pracovnú pozíciu a neustále pracovať na zlepšení svojich osobnostných nedostatkov.
Zdroje:
Jonah Lehrer, Which Traits Predict Success? Magazine Wired
Donna Fuscaldo, 4 Personality Traits You Must Have To Land a Job, Business Insider
Which Traits Predict Job Performance?