4 tipy, ako na pohovore vysvetliť, prečo si hľadáte novú prácu
Už sme vysvetlili, prečo považujeme za dôležité zamyslieť sa nad odpoveďou na otázku „Prečo ste odišli (respektíve odchádzate) z vašej práce?“ dopredu a ponúkli sme vám aj niekoľko príkladov, ako by odpovede mohli vyzerať (viac v článkoch: Ako na pohovore vysvetliť, prečo ste odišli z práce, Najlepšie odpovede na otázku: „Prečo ste odišli z vašej predchádzajúcej práce?“). Prípravu na pohovor dovediete do dokonalosti, ak sa budete držať našich dnešných rád:
1. Pochváľte svojho súčasného zamestnávateľa. Predtým ako začnete vysvetľovať skutočné dôvody vášho odchodu, povedzte niečo pozitívne o firme, z ktorej odchádzate. Napríklad, že ste sa tu veľa naučili, že ste mali výborný tím a podobne. Zároveň však vyjadrite, že sa už tešíte na ďalšie príležitosti a nové pracovné skúsenosti. Takáto odpoveď vyznieva autenticky a zároveň z vás robí profesionála. V žiadnom prípade a za žiadnych okolností neprezrádzajte interné informácie o súčasnom stave alebo budúcich plánoch vašej terajšej firmy!
2. Vyhnite sa ohováraniu ľudí. Podľa viacerých štúdií sú jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý ľudia svoju prácu opúšťajú, iní ľudia. Recruiteri to samozrejme vedia, ale dôležité je, ako to vy na pohovore odkomunikujete. Pri každej diskusii, v ktorej nadávate na niekoho iného, sa recruiter totižto hneď zamýšľa nad tým, aké bolo vaše správanie v tomto vzťahu. Ak sa vás recruiter spýta, čo sa vám v minulej práci nepáčilo, radšej hovorte o veciach ako u ľuďoch. Môžno sa vám nepáčili skostnatené predpisy, neefektívne procesy alebo pomalé napredovanie. Jedným dychom by ste tu však mali doplniť, akými cestami ste sa vy tieto veci snažili meniť k lepšiemu!
3. Zameriavajte sa na budúcnosť, nie na minulosť. Vaša budúcnosť je dôvod, kvôli ktorému na pohovore sedíte. Hoďte teda problémy z minulosti za hlavu a hovorte o tom, ako sa tešíte na svoju rolu v novej firme. Ak sa chcete predsa vyjadriť k problému, pre ktorý z práce odchádzate, požiadajte svojho známeho a nasimulujte si s ním pohovor. Zahrajte sa s ním na situáciu z pohovoru, kedy máte tento dôvod vysvetliť recruiterovi. Získate, tak nadhľad a sformulujete si svoje myšlienky. Dostanete tiež feedback z vonku, aby ste nepríjemnú situáciu na pohovore zvládli brilantne objasniť.
4. Hovorte o tom, že sa chcete zlepšovať. Ak na pohovore prízvukujete, že meníte firmu najmä kvôli tomu, aby ste ďalej rozvíjali svoj potenciál a zlepšovali sa v tom, čo robíte, pre recruitera je to dobrý signál. Chcú totiž kandidátov na dlhú dobu, ktorý „rastú“ spolu s firmou a sú ochotní sa učiť a zlepšovať. Samozrejme pripravte si príklady z minulosti, ako a kedy ste sa snažili napredovať a učiť nové zručnosti.
Veríme, že ak využijete naše rady hneď na najbližšom pracovnom pohovore, budete nielen úspešnejší ale budete mať lepší pocit aj celkového priebehu rozhovoru.
odporúčam všetkým si pozrieť toto video, veľmi to pomôže pri pohovoroch http://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are.html