3 najčastejšie chyby pri používaní psychodiagnostiky
Psychodiagnostika je skvelá metóda, ktorá vám môže ušetriť hodiny práce pri hľadaní nového kandidáta. V dnešnom záverečnom blogu vám ukážeme najčastejšie chyby, ktoré robíte pri jej používaní vo vašej firme.
O výsledky testov sa nedelíte s kandidátmi
Kandidát má plné právo vidieť, ako v teste dopadol. Nezávisle od toho, či mu bude pozícia vo vašej firme ponúknutá alebo nie. Mnohé organizácie mu však toto právo upierajú. Vidieť výsledky psychometrických testov môže mať pre kandidáta zásadný význam – ak prácu vo vašej spoločnosti získa, ponúkajú výborný základ, na ktorom môžete stavať pri jeho začleňovaní do firmy a kolektívu. Ak mu prácu neponúknete, určite ocení profesionalitu vašej firmy a na základe testov dostane hodnotnú spätnú väzbu.
Testy ste neotestovali
Dobre vyvinutý hodnotiaci systém by mal pracovný výkon hodnotiť nielen kvalitatívne, ale aj kvantitatívne. Merateľnosť výkonu dáva firme možnosť „skúšky správnosti“ – dokážete tak porovnať či výsledky testu správne určili úspech kandidáta v práci. Ak zistíte, že test neodhadol správne pracovný výkon zamestnanca, prestaňte ho používať. Psychometrické testy by mali byť dôkladne testované a hodnotené rovnako ako kandidáti. Len ak recruiteri používajú správne hodnotiace metódy, môžu byť úspešní v získavaní tých správnych talentov.
Nechávate test robiť každého
Keď už máte kvalitné psychodiagnostické testy, dajte si záležať aj na ľuďoch, ktorí ich budú vykonávať. Nemôžete ich zveriť do rúk napr. brigádničke, ktorá prišla na pár hodín týždenne vypomáhať do firmy. Na vykonávanie niektorých testov je potrebné psychologické vzdelanie, k iným potrebujete špeciálny výcvik s certifikáciou. Zistite si, aké sú podmienky k metóde, ktorú používate a poverte jej vykonávaním človeka, ktorý ich spĺňa.
Na záver by sa patrilo podotknúť, že ani táto sofistikovaná vedecká metóda nie je všemohúca a nemali by ste sa na ňu stopercentne spoliehať. Test vám o uchádzačovi nikdy nepovie všetko – jeho pracovný výkon sa totižto nebude odohrávať na papieri, ale v reálnom prostredí, kde na neho vplýva množstvo externých faktorov. Pri rozhodovaní, či kandidátovi prácu ponúknete by vám teda výsledky psychodiagnostických testov mali len pomáhať a nie byť určujúcim faktorom. Veríme, že pri dodržiavaní uvedených pravidiel by vám práca s psychodiagnostikou mala priniesť zaslúžené ovocie
Zdroje:
Mgr. Věra Gošová, Psychodiagnostika, rvp.cz
Rastislav Duriš, Psychodiagnostika v HR – seriál otázok a odpovedí, HRclub.sk