Zmena kariérneho zamerania – ako sa rozhodnúť?
„Vzťah, ktorý nefunguje a trpia v ňom obaja partneri, by sa mal ukončiť.“ Psychologie.cz
Táto veta neplatí len o milostných vzťahoch. Vaším partnerom môže byť aj vaša práca.
Kto z vás nemal niekedy pocit, že už má svojej práce plné zuby, že je toho naňho veľa a potrebuje zmenu? Ľudia rozmýšľajú nad zmenou práce z rôznych dôvodov. Či už ide o samotnú prácu, vedenie firmy, nezhody s kolegami alebo len potrebujú reštart. Rozhodnutie zmeniť prácu nie je jednoduché učiniť a už vôbec nie zmeniť úplne smerovanie kariéry. A keď sa už začneme pohrávať s myšlienkou na zmenu kariéry, je dôležité si to poriadne rozmyslieť a ujasniť si dôvody, prečo nás to láka.
Veľa ľudí sa ma pýta, prečo som začala pracovať v personalistike, keď som už skoro dva roky strávila na finančnom oddelení. Pre mnohých by malo oveľa väčší zmysel pokračovať v sektore, kde som už mala prax, mohla som si nájsť seniornejšiu pozíciu a lepšie platové ohodnotenie. Prečo začínať niekde opäť od nuly? Čo sa týka môjho prípadu, odpoveď je jednoduchá. Pretože svet HR ma priťahoval už od vysokej školy a myslím si, že narozdiel od financií ma bude baviť. V prípade, že ste na tom podobne ako ja a viete čo chcete, stačí len nájsť odvahu a skočiť do toho. Pokiaľ ste neistý, mali by ste sa zamyslieť, aké dôvody vás vedú k myšlienkam na zmenu. To, že vás dnes naštval šéf naozaj nie je dôvodom meniť svoj kariérny smer. Pokiaľ ale cítite vnútornú nespokojnosť, máte pocit, že vaša aktuálna práca vám neumožňuje rozvíjať váš talent alebo by ste dali prednosť zrážke s autom pred ďalším pracovným dňom, je čas na zmenu. V každom prípade je ale dobré si zvážiť faktory, ktoré môžu ovplyvniť naše rozhodnutie. Na to som spísala 5 krokov, ktoré vám k tomu pomôžu.
-
Seba – analýza
Aby ste sa dobre rozhodli, musíte najprv poznať samých seba. Musíte si klásť tie správne otázky, ktoré vám pomôžu porozumieť určiť si svoje priority, silné a slabé stránky.
Odpovedzte si na tieto otázky:
- Aké sú vaše silné stránky?
- Čo vás motivovalo v detstve, v puberte, behom jednotlivých zamestnaní a čo vás motivuje teraz?
- Čo vám ide ľahko a v čom ste naozaj dobrí?
- Aký je váš hodnotový rebríček?
- Čo je pre vás skutočne dôležité?
- Koľko ste ochotní venovať práci?
- Akú máte osobnosť?
- Pracujete radšej individuálne alebo v tíme? S akými ľuďmi chcete pracovať?
- Chcete byť radšej zamestnancom alebo podnikať?
Porozprávajte sa so svojimi kolegami, priateľmi, rodinou. Ako vás vnímajú? Čo hodnotia ako vaše silné a naopak slabé stránky? Na internete nájdete množstvo nástrojov sebareflexie ako SWOT analýzy, osobnostné alebo profesijné testy. Nebojte sa ich využiť. Pokiaľ si na to netrúfate sami, vždy ešte môžete využiť kariérne poradenstvo.
-
Prieskum
Keď ste si odpovedali na základné otázky týkajúceho sa vašej osoby, môžete preskúmať vaše možnosti a riziká, ktoré podstúpite. Urobte si zoznam profesií, ktoré vás lákajú. Čo vás na nich priťahuje, čo vás od nich odrádza a čo vám robí obavy? Aké znalosti a zručnosti potrebujete na ich vykonávanie? Čo všetko by ste sa museli doučiť? Máte známych, čo v tých profesiách už pracujú? Výborne. Popýtajte sa priamo ich. Nikto vám neopíše výhody aj úskalia práce, ako ľudia, ktorí ju vykonávajú. Rovnako vás budú vedieť zo začiatku podporiť. Urobte si prieskum trhu, aby ste mali reálnu predstavu a požiadavkách a o tom, čo sami viete ponúknuť. Aké prekážky vás obmedzujú vo vašich rozhodnutiach? Zakladáte si rodinu? Vzali ste si hypotéku? Musíte sa starať o chorého rodiča? Všetky prekážky sa dajú prekonať. Zamyslite sa nad tým, ako sa to dá. Kto chce, hľadá riešenia, kto nechce, hľadá výhovorky.
-
Rozhodnutie
Určite si kritéria, ktoré sú pre vás dôležité vo vzťahu k vašej budúcej práci. Zamyslite sa, ktorá profesia z vášho zoznamu im najviac vyhovuje. Nebojte sa dať priestor fantázii. Vizualizujte. Predstavte si samých seba na jednotlivých pozíciách. Kde sa vidíte a ako sa pritom cítite? Nezabudnite na fakt, že vaše rozhodnutie nemusí byť konečné. Ktovie, čo bude za päť alebo desať rokov.
-
Plánovanie
Neotáľajte. Keď ste sa už rozhodli, začnite rovno konať. Nastavte si akčný plán, rozplánujte si svoje ďalšie kroky a dajte si konkrétne termíny. Vaším prvým krokom nemusí byť hneď výpoveď alebo rozoslanie tuctu životopisov na pozície v oblasti ktorej sa chcete venovať. Môže to byť kurz, zoznam firiem, v ktorých by ste chceli pracovať alebo podnikateľský zámer. Plánujte si kariérnu zmenu dopredu. Obmedzte výdavky a pripravte si úspory, pretože kariérna zmena môže priniesť aj dočasný pokles príjmov.
-
Akcia
Keď už máte naplánované čo, kedy a ako, začnite konať! Oslovte svojich známych, reagujte na tú ponuku, oslovte toho zamestnávateľa, ktorý vás zaujal. Rozhoďte siete.