Využite negatívny feedback vo svoj prospech
Neznášate keď vás niekto kritizuje? Je to prirodzené. Ale rozčuľovať sa nad tým vám v kariérnom raste určite nepomôže. Skúste negatívnu spätnú väzbu radšej obrátiť vo svoj prospech. My vám poradíme ako na to.
Málokto si uvedomuje, že práve negatívna spätná väzba od kolegov, nadriadených alebo podriadených môže byť kľúčom k vášmu úspechu. Len k nej musíte zaujať ten správny postoj a nesnažiť sa jej vyhýbať.
Rada by som však zdôraznila, že rozprávame o prijímaní konštruktívnej spätnej väzby. Aké kritériá by mala spĺňať, si prečítate v našich predchádzajúcich blogoch. Na „feedback“, ktorý skĺza do bossingu alebo mobbingu, resp. je zneužitý na zbavenie sa stresu, negatívnych emócií alebo napätia, sa nasledujúce tipy samozrejme nevzťahujú. A v žiadnom prípade by ste ho akceptovať nemali!
Ako z negatívnej spätnej väzby vyťažíte čo najviac?
Neberte ju ako útok na vašu osobu
V prvom rade si uvedomte, že ak vám váš šéf alebo kolega dáva spätnú väzbu, na vašej kariére mu zjavne záleží. Myslite na to, že kritizuje vašu prácu alebo výsledky, nie vás. Ak sa vám to podarí oddeliť, zmeny k pozitívnejším výsledkom sa vám budú robiť oveľa ľahšie.
Počúvajte, čo vám druhá strana hovorí
Žiadnemu psychicky zdravému človeku sa negatívny feedback nedáva ľahko. Ceňte si, že to pre vás váš nadriadený alebo kolega robí. Nestavajte sa hneď do defenzívy a nedovoľte vášmu egu vstúpiť do diskusie. Určite sa vyhnite osočovaniu ostatných akože „na oplátku“. Snažte sa zapamätať si z rozhovoru čo najviac, prípadne si píšte poznámky a dajte si čas na reakciu. Niekedy stačí len za ňu poďakovať, spracovať ju postupne a reagovať neskôr bez emócií.
Využite rozhovor na vyjasnenie nezodpovedaných otázok
Na základe spätnej väzby zisťujete, že sa od vás očakávalo niečo iné ako ste si mysleli? Máte nevyjasnené otázky ohľadom vašej pracovnej pozície, náplne alebo cieľov? Toto je ideálna príležitosť na vyjasnenie a ozrejmenie si všetkého, čo vám ležalo na srdci. Ak zaujmete otvorený postoj, môže vám rozhovor pomôcť zbaviť sa veľkého bremena.
Ďalšie tipy sa dočítate v nasledujúcom blogu.
Zdroj:
Jacquelyn Smith, 8 Ways Negative Feedback Can Lead To Greater Success At Work, Forbes