Kto je kritický mysliteľ a prečo ho potrebujete v tíme?
Pojem kritické myslenie patrí medzi často skloňované slová, a to nielen na pohovoroch, ale aj vo vzdelávaní. Keďže v súčasnosti je veľmi zriedkavé stretnúť uchádzača s dobre rozvinutým kritickým myslením, v nasledujúcej sérií článkov sa pozrieme lepšie na tento pojem, jeho atribúty, ale aj jeho praktické aspekty v rámci pohovorov . Osvetlime si túto „neznámu“, keďže nám môže veľmi pomôcť nielen v pracovnom, ale aj osobnom živote.
Ak sa opýtate kohokoľvek na definíciu kritického myslenia, určite dostanete rôznorodé odpovede – ak nejaké vôbec dostanete. O to je pre nás, personalistov, ťažšie tento termín objasňovať, respektíve overovať, u uchádzačov. Ku kritickému mysleniu by mali byť žiaci vedení už od prvých rokov školskej dochádzky a v priebehu rokov by si ho mali rozvíjať a kultivovať. Bifľovanie a tradičné memorovanie nemajú s kritickým myslením veľa spoločného.
Preto by nebolo fér očakávať od uchádzača, ktorý nikdy nemusel alebo nemal možnosť vyjadriť svoj názor, aby v rámci pracovného procesu vedel, akoby zázrakom kriticky uvažovať.
Aké sú teda vlastnosti dobrého kritického mysliteľa? Človek, ktorý bol vedený ku kritickému mysleniu, sa vie sústrediť na najrelevantnejšiu informáciu, vie klásť správne otázky a dokáže oddeliť fakty od názorov či domnienok. Dokáže urobiť správne rozhodnutia a stanovovať priority. Učí sa rýchlo a dokáže aplikovať to, čo už vie, na nové situácie. Jeho skutky sú efektívne, ale zároveň aj ekonomické. Kritické myslenie zároveň nabáda ku komplexnému pohľadu na veci, mysleniu do hĺbky, mimo čierno-bieleho videnia, podnecuje diskusiu, dáva priestor na názory iných a odhaľuje tak nové pohľady na problém.
Dôležitou vlastnosťou kritického myslenia je nezávislé myslenie, kedy každý jednotlivec formuluje svoje názory, hodnoty a presvedčenia. Neznamená to však, že musí byť aj originálnym. Dôležitý je proces, počas ktorého sa jednotlivec rozhodne sám za seba prijať alebo neprijať už vyslovený názor.
Ďalej je dôležité si uvedomiť, že informácia je len začiatkom kritického myslenia, akoby jeho „spúšťačom“. Mohli by sme povedať, že kritické myslenie začína problémami či otázkami, ktoré treba riešiť. Kritickí myslitelia prichádzajú s vlastnými riešeniami problémov a podložia ich dobrými argumentmi. Pripúšťajú existenciu viacerých riešení, no vedia, prečo ich riešenie je v danom momente to najsprávnejšie a najpraktickejšie.
V 2.časti série o kritickom myslení sa pozrieme bližšie na dôvody, prečo preverovať kritické myslenie a pri akých typoch pozícií je to dôležité.
Autor: Petra Kováčová
Spolupracovník: Lucia Hlubeňová
Zdroj:
Greg Fall, Interviewing for Critical-thinking Ability, Ere.net