Ukážte červenú „mobbingu“ vo vašej firme
V minulých rokoch sme niektoré naše blogy venovali problematike mobingu a povedali sme si, aké kroky môžete podniknúť, ak sa stanete jeho obeťou na pracovisku. Čo však robiť v prípade, že ste zamestnávateľ a máte podozrenie, že sa tento negatívny jav deje aj vo vašej firme?
Informujte sa. Ste majiteľ, manažér alebo zástupca HR? Mali by ste o šikane na pracovisku vedieť medzi prvými. Ak spozorujete akékoľvek prejavy neprimeraného správania medzi zamestnancami, informujte sa, či ide len o nejaký „chvíľkový“ konflikt alebo je situácia vážnejšia.
Zasiahnite. V prípade, že nepriaznivá situácia trvá dlhšie, nenechávajte na zamestnancoch, aby si to „medzi sebou vyriešili“. Mobbing si naopak vyžaduje objektívny zásah nadriadeného. Prejdite si vzniknutú situáciu so všetkými zainteresovanými osobne a snažte sa zaujať čo najobjektívnejšie stanovisko.
Zastavte „klebety“. Ohováranie „obete“ a šírenie klebiet býva často hlavnou súčasťou mobbingu. Čím viac klebiet sa šíri, tým môže byť negatívnych prejavov k obeti viac. Vašou úlohou je navodiť medzi „nezainteresovanými“ zamestnancami pozitívnu atmosféru a nepodporovať ohovárenie ich kolegu.
Stanovte pravidlá. Ak naozaj chcete zabrániť šikane vo vašej firme, vytvorte systém „anti-mobbingových“ pravidiel a postihov v prípade ich nedodržiavania. Môžete ich zakomponovať do systému pracovnej etiky alebo manuálu o bezpečnosti práce – je ale dôležité, aby boli na papieri a všetci zamestnanci vedeli, aké správanie je vo vašej firme neprípustné.
Buďte všímaví a zakročte včas! Len tak sa vám podarí minimalizovať negatívne dôsledky nielen na „obeť“, ale aj firemnú kultúru.
Zdroj:
Ronald E. Riggio, Four Steps For Stopping Workplace Bullies