Tajomstvo úspešného životopisu odhalené: Prispôsobte ho pozícii, o ktorú sa uchádzate
„Bezchibná“ gramatika, prehľadný formát či čitateľný font sú dôležité veci. Neznamenajú síce, že váš životopis bude automaticky vyradený, ale načo riskovať. Zároveň určite uznáte, že to nevrhá práve najlepšie svetlo a už od samého počiatku to spochybňuje vašu prípravu. Dôležité je však nezabúdať aj na ďalšiu zásadu – „našite“ svoj životopis na pozíciu, kvôli ktorej ho do firmy posielate.
Určite ste túto radu už počuli minimálne pri téme motivačného listu. Ako konkrétne však máte svoje CV upraviť, aby personalistu zaujalo? Nie je to jadrová fyzika. Nemusí byť na 3 strany, farebný a graficky vyšperkovaný. Odporúčam ísť na to takto:
1. Dôkladne si prečítajte popis pozície, o ktorú sa uchádzate
Zdá sa vám to úplne samozrejmé? No vidíte! Napriek tomu si väčšina uchádzačov všimne len názov pozície a hneď posiela svoj štandardizovaný životopis, ktorý je potom plný irelevantných informácií. Ako určíte, ktoré veci sú tie podstatné? Najskôr sa pozrite, ktoré požiadavky sú najdôležitejšie na konkrétnu pozíciu (väčšinou sú to tie, ktoré sú uvedené ako prvé, prípadne sa opakujú, alebo niečím vynikajú) a potom sa zamerajte na tie, ktoré sú zhodné s vašimi skúsenosťami a kvalifikáciou. Ak ste našli dvojičky, a teda to, čo hľadá spoločnosť a to, čo ponúkate vy je identické, trafili ste do čierneho.
2. Začnite s najrelevantnejším údajom
Môže (ale nemusí) to byť vaša súčasná pozícia alebo špeciálna kvalifikácia či zručnosť. Nikde nie je napísané, že začínať musíte vždy pracovnými skúsenosťami. „Otvorte“ vaše CV tým, čo podľa vás personalistovi okamžite „udrie do oka“. Hlavným kritériom je „zaujať“. Držte sa pravidla, že tie najrelevantnejšie údaje majú byť najviditeľnejšie.
3. Menej relevantné informácie dajte do ďalších odrážok
Ak máte 20 rokov skúseností a začínali ste ako brigádnik v miestnom bufete, pokojne túto informáciu zo svojho životopisu vynechajte. Je však mnoho ďalších skúseností, ktoré môžu byť síce staršieho dáta, no majú s pracovnou pozíciou spojitosť. Ak sa hlásite na top manažéra v banke, určite vám pomôže, že kedysi ste pracovali za prepážkou a priamo komunikovali s bežnými klientami. Možno hľadáte marketingovú pozíciu, kde vám pomôže akákoľvek kreatívna činnosť, ktorú ste predtým vykonávali.
4. Čo s časťou „ďalšie znalosti a zručnosti“?
Uviesť si „Internet-pokročilý“ je akoby ste napísali „počítanie-pokročilý“. Dnes to už nie je nijaká špeciálna zručnosť. Zamerajte sa rovno na programy, ktoré viete ovládať a v akom rozsahu. Nepíšte si „Excel-expert“ pokiaľ neviete spraviť viac ako tabuľku a zlúčiť bunky. Určite nevynechávajte tzv. Soft skills, ktoré personalisti pri jednotlivých pozíciách vyhľadávajú. Avšak neuvádzajte tie, ktoré neviete podporiť príkladom z praxe, pretože všetko čo napíšete do životopisu môže byť použité proti vám. Ak sa dostanete na pohovor, môžete dostať otázku typu: „V životopise uvádzate medzi Vašimi vlastnosťami pohotovosť. Uveďte mi príklad, kedy ste ju naposledy prejavili?“ Hlavne nezostaňte ticho :)
5. Uistite sa, že z vášho životopisu je jasné, prečo sa na pozíciu hlásite
Najjednoduchšie bude, ak CV dáte prečítať niekomu inému. Ak je inej osobe z vášho životopisu zrejmé, prečo máte o pozíciu záujem, máte vyhraté! Ak v tom nemá úplne jasno, musíte na ňom ešte zapracovať. Niekedy však v živote robíme naozaj veľký kariérny posun a jednoducho na hľadanú pozíciu nemáme dostatočnú skúsenosť. V tom prípade, uveďte hneď na úvod životopisu (hneď po časti s osobnými údajmi) stručnú „sales story“, prečo sme sa rozhodli na pozíciu prihlásiť napriek nedostatku skúseností či kvalifikácie a čo viete ponúknuť.
Prispôsobiť životopis každej špecifickej pozícií je jedným z najdôležitejších krokov, ako spraviť vynikajúci prvý dojem a zároveň dostať pozvanie aj na osobný pohovor. Veľa šťastia!
Zdroje:
Sophie Deering, How to Tailor Your Resume for a Specific Role, Undercover Recruiter
Lily Zhang, What it Really Means to „Tailor Your Resume“, The Muse
Dobry den Maria,
doporucujete pri mene v zivotopise uvadzat aj vysokoskolske tituly, alebo postacuje, resp. je vhodnejsie uvadzat ich v casti o vzdelani ?
Stale castejsie sa stretavam s tym, ze si ludia na vizitkach, v podpisoch tituly neuvadzaju.
A tiez s tym, ze na dolezitych, resp. vysokych poziciach pracuju ludia bez adekvatneho vdelania a bez titulov.
Dakujem za odpoved,
Carlos
Dobrý deň Carlos,
ďakujem za komentár. Pre mnňa ako recruitera je dôležité, v akom odbore bol daný titul získaný. Preto má väčšiu výpovednú hodnotu, keď je v životopise uvedený v časti „vzdelanie“.
Všeobecne sa ale dá povedať, že titul nezaručuje kvalitu kandidáta. Pokiaľ sú na vedúcich pozíciách ľudia bez ukončeného vysokoškolského vzdelania, zrejme sa preukázali svojimi predošlými skúsenosťami a praxou.