Strašiak menom ajťák – prečo recruiteri nechcú obsadzovať IT pozície a prečo sa mýlia
Prenesme sa v mysliach do svetlej miestnosti, kde práve prebieha pohovor na pozíciu recruitera či personalistu. Po tradičnej zoznamovačke a hĺbkovom pohovore prichádza otázka, „Chceli by ste obsadzovať IT pozície?“. Z odpovede kričí jasné „Nie“. Na stoličke pre kandidáta sa striedajú tváre, motivácie a skúsenosti, avšak odpoveď na finálnu otázku ostáva často rovnaká. Táto scéna nie je teoretickým výmyslom, ale realitou, ktorú pri hľadaní kolegu zažívame my aj mnohí klienti.
HR a IT sú skratky, ktoré výrazne hýbu svetom biznisu. Prvá sa tej druhej ale často bojí. Pri hľadaní dôvodov som sa zamyslela nielen nad skúsenosťami nášho rastúceho tímu, ale aj nad svojou vlastnou. Ešte pred dvomi rokmi som si tiež myslela, že ajťák je strašiak. Akými strašidelnými mýtmi je opradený IT recruitment a prečo klamú?
„Neviem kódiť“
Častým dôvodom je prirodzený rešpekt pred technológiami ako takými. Štandardne uchádzač o prácu v HR nie je absolventom FIIT-ky a mnohí si pri slove „kód“ oprávnene vizualizujú len rýchlo padajúce zelené písmená z Matrixu. Argument „neviem kódiť“ je preto bežný. A zároveň najmenej relevantný.
Tak, ako neviete kódiť, neviete zrejme ani pripraviť marketingovú ATL kampaň. Obsadzovať programátorov sa ale bojíte viac ako marketingového špecialistu. Učiť sa nové pojmy a chápať rôzne zodpovednosti je úlohou každého recruitera bez ohľadu na to, o akú oblasť ide. Uznávam, že IT svet sa zdá abstraktnejší a náročnejší na pochopenie. V skutočnosti sa ale naučíte, ako váš status z Facebooku tečie cez vrstvy systémov až do datacentra za oceánom. A to nie je len veľmi konkrétna, ale v dnešnom svete aj užitočná a fascinujúca vedomosť.
„Ajtý“ nie je len kódenie
Druhou zásadnou vecou je, že IT-čkár sa automaticky nerovná len programátor. Vstúpiť do sveta IT recruitmentu je ako zahrať sa na Alicu v krajine zázrakov. Počas pádu do zajačej nory zistíte, že obrovské množstvo IT expertov tiež nevie kódiť – a ani nemusí. Sú medzi nimi analytici, projektoví manažéri, administrátori, bezpečnostní špecialisti a ďalšie kvantum viac či menej technických expertov. A s tým súvisí klamlivosť ďalšieho mýtu…
Ajťák je nepríjemný geek, čo nevie a nechce komunikovať
Je jasné, že takáto škatuľka nie je v rozmanitom IT svete na mieste. Napriek tomu, som aj ja bojovala s pocitom, že ajťáci sú nepríjemní, struční a neochotní. Až časom som pochopila, že chyba je v mojom prístupe a chápaní. ITčko nie je filozofia – ale je exaktné, priame a faktické. Taká je aj väčšina expertov, ktorá do neho patrí. Aby ste situáciu obrátili vo svoj prospech, držte sa týchto tipov:
-
Vžite sa do ich kože
Nevylučujem, že pri oslovovaní môžu byť programátori častejšie nepríjemní, ako napríklad finanční analytici. Asi málokomu totiž zvoní telefón kvôli ponukám práce tak často, ako im. Volajte s vedomím, že hovoríte s faktickým človekom, ktorého v ten deň (a pravdepodobne v pracovnom čase) oslovili už traja iní recruiteri. Za túto formu empatie vám budú vďační.
-
Nalaďte sa na ich vlnu a vnímajte pozitíva
Ak zahrniete akéhokoľvek IT špecialistu v telefóne a v úvode pohovoru presnosťou a vecnosťou, dočkáte sa ďalšej odmeny. Vďaka jeho otvorenej a priamočiarej komunikácii budete potrebovať menej overovacích otázok, dostanete „školenie zadarmo“ a po stretnutí sa automaticky stanete o niečo väčším expertom. Win-win.
IT svet nie je strašidelný ani nepríjemný. Ako tomu často býva mimo pracovného života, aj v prípade hľadania ITčkárov sú obavy a frustrácie často len výsledkom nastavenia mysle (a komunikácie). Strach z neznámeho preto nahraďte zvedavosťou a škatuľky otvorenou mysľou.
Na záver vám miesto ďalšej teórie odporúčam blog slovenského programátora, ktorý dokazuje že snaha búrať mýty a spájať HR a IT nie je jednostranná. A teraz, hor sa do ajtý wonderlandu!