Strácate chuť do práce? 6 rád, ako ju opäť získať
Je nedeľa večer a vám už „krúti žalúdok“, keď si spomeniete na ďalší nekonečný týždeň strávený v práci. Ráno sa neviete dostať z postele, lebo viete, že vás čaká množstvo povinností a nevyriešených úloh. Máte podobné pocity, keď si spomeniete na svoju prácu?
Základ je vedieť sa správne namotivovať. Ako na to?
1. Prestaňte sa zamieravať len na negatíva
Máte otravných kolegov, ješitného šéfa, nízky plat a ešte aj tá káva z automatu na chodbe je hnusná! Skúste sa radšej zamyslieť nad tým, čo je na vašej práci príjemné. Spíšte si zoznam všetkých vecí, ktoré vás bavia alebo obohacujú a dajte si záväzok, že sa prestanete zameriavať len na to, čo je zlé. Začnite vnímať príjemné aspekty vašej práce, ktoré ste dovtedy kvôli negatívnemu postoju prehliadali.
2. Väčšie úlohy si rozdeľte na menšie
Príliš veľké projekty sa nám väčšinou zdajú nezvládnuteľné a počas záchvatov paniky a stresu sa toho veľa spraviť nedá. Rozdeľte si každú veľkú pracovnú úlohu na malé kroky a sústreďte sa vždy na tú časť, ktorú práve vykonávate. Nemyslite na to, akú „žabu“ tlačíte pred sebou a všetko zvládnete oveľa elegantnejšie.
3. Nechajte si pomôcť a pomôžte
Neznášate excelovské tabuľky či administratívu a radšej sa sústredíte na niečo kreatívnejšie? Nájdite si vo svojom tíme kolegu, ktorý tieto veci rád urobí a vám napríklad posunie návrhy textov na novú firemnú webstránku. Každý človek v tíme je iný a bavia ho iné veci. Stačí sa len opýtať , kto by vám vedel pomôcť a na oplátku pomôcť tomu druhému. Vytvárajte synergické efekty a pracujte efektívnejšie.
4. Dajte si pauzu
Sedíte už štyri hodiny nad prezentáciou a neviete sa pohnúť ďalej? Rozptýľte sa. Nenabádame vás na dvojhodinovú pauzičku na Facebooku, ale na krátku 10- minútovú prestávku, počas ktorej vstanete od stola, pôjdete sa prejsť, dáte si kávu, alebo prehodíte pár slov s kolegom. Počas prestávky skúste vôbec nemyslieť na vašu úlohu. Mali by ste sa vrátiť osviežený a s novými nápadmi.
5. Berte všetko ako príležitosti na učenie
Väčšina firiem a zamestnancov sa príliš sústreďuje na výsledky. Nenechajte sa vyviesť z miery kvôli malej chybičke alebo nedorozumeniu. Skúste sa z chyby radšej poučiť a berte pracovné situácie ako hodnotné skúsenosti a príležitosti pre ďalšie zdokonalenie.
6. Dávajte si pozor na zdravie a fyzickú kondíciu
Jednou z príčin vašej nedostatočnej motivácie môže byť aj „pokrivkávajúci“ zdravotný stav. Ak pociťujete chronickú únavu, apatiu, či dokonca bolesti, mali by ste vyhľadať lekára. Alebo možno len stačí dopriať si dostatok spánku, začať konečne chodiť na tú jogu, o ktorej už pol roka hovoríte a z času na čas nahradiť sviečkovú šalátom.
Negatívny postoj k práci, v ktorej trávime viac ako tretinu života, má dopad nielen na našu náladu, ale aj zdravie, produktivitu, kreativitu a celkovú psychiku. Investujte preto čas do správneho “nastavenia” a plánu “nápravy”, pomocou ktorého si začnete vašu prácu znovu užívať.
Zdroje: Jessica Stillman, 5 Ways to Motivate Yourself to Work Harder, Inc.com
Aaron Taube, 7 Ways To Motivate Yourself To Work Harder, BusinessInsider.com