Ste v práci pesimista? Zmeňte to
V minulom blogu sme načali tému, ktorá v súčasnosti rezonuje v mnohých z nás – ako byť šťastný v práci? Ponúkli sme vám zopár základných tipov, ktoré vám môžu okamžite pomôcť. Dnes sa pokúsime ponoriť hlbšie do psychológie človeka a zistiť, čo odlišuje šťastných ľudí od tých, ktorým, ako sa hovorí, „šťastie nepraje“.
Stalo sa vám už niekedy, že ste chceli svojho šéfa požiadať o povýšenie, či nový projekt, no potom ste si povedali, že na to nemáte? Alebo ste na seminári či konferencii chceli ozvať s dobrou pripomienkou, no báli ste sa, že sa strápnite? Neľakajte sa, sú to bežné pocity väčšiny ľudí.
Pocitom neistoty, strachu, a rôznym negatívnym myšlienkam sa jednoducho nevyhneme. Má ich každý z nás – vrcholoví športovci, slávni umelci aj bohatí biznismeni. Úspešní ľudia sa od „priemerných ľudí“ odlišujú jednou zásadnou vecou – nevenujú týmto myšlienkam a pocitom veľa pozornosti. Ako teda rozptýliť svoju myseľ od negatívnych myslienok?
- spomeňte si na svoje kvality a minulé úspechy, ktoré ste dosiahli
- vytýčte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, skúste si ho napísať na viditeľné miesto, aby ste si ho z času na čas pripomenuli
- majte odvahu riskovať a podstupovať výzvy
Je vedecky dokázané, že optimisti majú oveľa väčšie šance „zmeniť svet“ a viac toho v živote dokázať ako pesimisti. Vedia sa lepšie zhostiť problému a vyriešiť ho. Pesimisti majú tendenciu vyhýbať sa problémom, optimisti im čeliť.
Možno nie ste rodeným optimistom, ale všetko sa dá naučiť. V nasledujúcom blogu si krok po kroku preberieme, ako svoju myseľ zamerať na to, čo nás poháňa dopredu.
Zdroj:
Brendon Burchard, Motivation – Myth of Limiting Beliefs, Youtube.com