Skoncujte s bossingom vášho bossa
Možno ste práve na základe nášho predchádzajúceho blogu o prejavoch bossingu prišli na to, že nie je úplne v poriadku, ak na vás šéf každé ráno nakričí na porade za veci, ktoré ste nespravili, na obedy chodí s celým tímom zásadne bez vás a keď od neho niečo potrebujete, neodpisuje vám na maily. Nevešajte hlavu, aj s takouto situáciou sa dá bojovať.
Ak spozorujete prvé náznaky neprimeraného správania vášho šéfa na pracovisku, skúste sa riadiť nasledujúcimi radami:
- Stanovte si hranice. Pracovitosť je síce veľmi pekná vlastnosť, ale všetkého veľa škodí. Ste každý večer zavalený nepríjemnými úlohami od vášho šéfa či kolegov? Pravidelne zostávate v office posledný, aby ste to stihli všetko dokončiť? Asi je v systéme nejaká chyba… Ak ste si nestihli nastaviť hranice hneď na začiatku, spravte to teraz. Naučte sa hovoriť nie! Nielen že je to veľmi oslobodzujúce, ale šéf vás možno práve vďaka tomu začne viac rešpektovať.
- Porozprávajte sa o tom s kolegami. Šikanuje šéf len vás alebo aj ostatných kolegov? Ak ste terčom bossingu len vy, je to kvôli tomu, že si nevykonávate svoju prácu dobre alebo ide o niečo osobné? Skúste sa obrátiť na kolegov, ktorým dôverujete a spýtajte sa ich ako to vidia oni, aby ste získali objektívnejší pohľad na vec.
- Ukážte šéfovi ako vyzerá slušné správanie. Namiesto toho, aby ste sa púšťali do otvorených konfliktov, skúste na to ísť opačne. Keď sa k vám šéf správa normálne, povedzte mu, že vás to motivuje k ďalšej práci. Staňte sa na pracovisku vzorom slušného správania, chváľte vašich kolegov za dobre vykonanú prácu – možno to vášho šéfa inšpiruje začať sa správať normálne.
- Obráťte sa na personálne oddelenie. Ak všetky vyššie spomínané stratégie zlyhajú, hľadajte pomoc na HR oddelení, prípadne u iných vyšších manažérov a kolegov. Spíšte si situácie, kedy sa k vám šéf správal neprimerane a začnite konať. Len tak môžeme pomôcť tomu, aby sa bossing z pracovísk začal pomaly vytrácať.
Zdroj:
Jacquelyn Smith, How To Deal With A Bullying Boss, Forbes