Psychodiagnostika – čo to je a ako nám pomáha?
S pojmom psychodiagnostika sa už stretla väčšina z nás – či už z pohľadu kandidáta alebo personalistu. O čo vlastne ide a čo je jej cieľom? A prečo si ňou pomaháme, aj keď máme pocit, že človeka vieme odhadnúť sami na základe rozhovoru?
Psychodiagnostika patrí k moderným metódam, ktoré sa veľmi často využívajú v personalistickej praxi. Pomocou tejto metódy recruiteri merajú rôzne vlastnosti človeka, jeho aktuálny stav, ale tiež potenciálne možnosti jeho rozvoja.
Možno si poviete, že po troch kolách pohovorov a s desiatimi rokmi praxe viete aj sami posúdiť, či je človek vhodný pre vykonávanie nejakej práce.. Môžete sa snažiť akokoľvek, ľudský faktor a subjektivita vždy zohrajú pri hodnotení druhých svoju úlohu. Práve na to slúži psychodiagnostika, ktorej cieľom je čo najobjektívnejšie posúdenie rôznych psychických charakteristík kandidátov prostredníctvom vedeckých psychologických metód.
Psychodiagnostika tiež personalistovi pomáha dozvedieť sa o kandidátovi informácie, ktoré sa zo životopisu alebo pohovoru zistiť nedajú – ako sa správa v rôznych životných situáciách, akým spôsobom si formuje vzťahy atď. Ďalšou výhodou tejto metódy je možnosť objektívneho porovnávania s ostatnými – testovanie má vždy rovnaký priebeh a vytvára rovnaké podmienky pre všetkých.
Ak to zhrnemie, psychodiagnostika personalistom dokázateľne zrýchľuje, spresňuje a zefektívňuje prácu s ľuďmi a zanedbateľný nie je ani fakt, že šetrí financie vynaložené na recruiting.
Ak vás táto téma zaujala, nenechajte si ujsť naše nasledujúce blogy, v ktorých sa psychodiagnostikou a jej metódami budeme hlbšie zaoberať.
Zdroje:
Mgr. Věra Gošová, Psychodiagnostika, rvp.cz
Rastislav Duriš, Psychodiagnostika v HR – seriál otázok a odpovedí, HRclub.sk