Prečo sa „rozísť“ so svojím šéfom v dobrom
Príčiny rozhodnutia opustiť svoje pracovné miesto bývajú rôzne – možno ste sa cítili nedocenení, nerozumeli ste si s kolegami a nevyhovovala vám firemná kultúra alebo ste jednoducho dostali lepšiu ponuku a nastal čas odísť. Nech už je príčina akákoľvek, dôležité je rozísť sa s vaším súčasným zamestnávateľom v dobrom.
Niekedy – najmä v prípadoch, keď z firmy odchádzame z negatívnych dôvodov (to zn. že už máme všetkého „po krk“), máme tendenciu spáliť za sebou všetky mosty. Skúste však skrotiť svoje emócie – nikdy neviete či sa vám v budúcnosti s niekým z firmy neskrížia cesty v profesionálnom alebo osobnom živote. Situácie, kedy sa s bývalým kolegom alebo šéfom po „talianskom rozchode“ stretnete na konferencii alebo v obchode, nepatria potom k tým najpríjemnejším.
Pokým situácia vo vašej súčasnej práci nie je naozaj neznesiteľná a vy ešte nemáte novú ponuku, oplatí sa s výpoveďou počkať. Nielen že sa oberiete o kontinuálny príjem, dávate tiež istý signál headhunterom a recruiterom. Tí totiž zamestnaných ľudí vnímajú v oveľa lepšom svetle ako nezamestnaných a máte tak vyššiu šancu nájsť si inú prácu.
Existuje aj opačný prípad – kedy sme vo svojej práci relatívne spokojní, rozumieme si s kolegami aj so šéfom, ale cítime, že by sme sa mali posunúť ďalej. Dať výpoveď môže byť v takomto prípade ešte stresujúcejšie.
Pravidlo číslo jedna v oboch prípadoch je – oznámte váš odchod zamestnávateľovi v dostatočnom predstihu a pripravte sa na to, že váš nadriadený nebude nadšený. Potom môže nastať niekoľko scenárov a otázok, ktoré môžete očakávať. Pripravte sa na to, že vás budú prehovárať, aby ste zostali, alebo vás dokonca citovo vydierať („tak veľa sme pre teba urobili, a ty nakoniec takto…“). Ak ste pevne rozhodnutý, že odchádzate, zachovajte kľud a nemeňte svoje rozhodnutie.
Ako sa pripraviť na rôzne „záludné“ otázky, ktoré vám budú kladené po podaní výpovede, si povieme v nasledujúcom blogu.
Zdroj: Michael Spiro, The Proper Way To Quit A Job, Linkedin.com