Prečo sa na Slovensku nepíše do inzerátov plat
Pri pohovoroch s kandidátmi na rôzne pozície sa často stretávame s tým, že sa pýtajú, prečo sa na Slovensku neuvádzajú v pracovných inzerátoch aj informácie o platových podmienkach. Tak, ako je to štandardom v iných krajinách. Preto sme sa rozhodli pozrieť na túto tému bližšie.
Prečo zamestnávatelia plat neuvádzajú?
Zamestnávatelia často argumentujú, že ak neuvedú plat do pracovného inzerátu, dáva im to väčšiu flexibilitu pri zvažovaní širokej škály uchádzačov. Niektorí dokonca veria, že poskytnúť informáciu v podobe konkrétneho platu, dostáva obe strany do nevýhodnej vyjednávacej pozície.
Uchádzači o pozície vo verejnom sektore majú v tejto oblasti výhodu, pretože informácie o budúcom plate sú pre nich verejne dostupné. Na Slovensku je totiž v platnosti Zákon o výkone práce vo verejnom záujme, ktorý jasne definuje platové triedy a rámce. Pre podniky v komerčnej oblasti však takáto legislatívna úprava neexistuje. Niektoré európske krajiny však minimálnu platovú hranicu upravujú aj pre komerčný sektor, ako napríklad v susednom Rakúsku. Postavenie odborov je silnejšie. Na každú pracovnú pozíciu vzhľadom na sektor, požadované vzdelanie a prax je určená minimálna mesačná mzda.
Zamestnávatelia sa snažia zabrániť nespokojnosti aktuálnych zamestnancov
Viaceré prieskumy tvrdia, že platy kolegov sú kľúčovou súčasťou toho, či ste alebo nie ste spokojní so svojou prácou. Zamestnanci sú spokojnejší v práci, ak majú dobrý plat a zarobia viac ako ich tímoví kolegovia. Preto môže problém nastať práve vtedy, ak sa súčasní zamestnanci v pracovnom inzeráte dozvedia, že nový kolega bude mat vyšší plat ako oni. Tento fakt môže v konečnom dôsledku pre spoločnosť znamenať navyšovanie mzdových nákladov alebo na druhej strane pokles výkonu či zvýšenie fluktuácie.
Prečo uvádzať informáciu o plate do pracovného inzerátu?
Plat uvedený priamo v pracovnom inzeráte je na Slovensku skôr výnimkou. Informáciu o ponúkanom plate (či už jeho základnú výšku, priemernú hodnotu alebo aspoň orientačné rozpätie) uvádzajú firmy len v 1 zo 7 inzerátov zverejnených na pracovnom portáli Profesia. Vo všeobecnosti však platí, že ak uchádzači vidia, koľko budú zarábať, väčšinou to záujem o ponuku zvyšuje. Priemerný počet kandidátov, ktorí reagujú na pracovnú ponuku bez uvedeného platu, je 37. Počet uchádzačov reagujúcich na ponuky s uvedeným platom je pritom 43.
Na druhej strane, najlepší kandidáti, ktorí sú častokrát ešte zamestnaní a rozhliadajú sa po zaujímavých kariérnych príležitostiach, sú viac selektívni. Dôkladnejšie vyberajú, na ktorú pracovnú pozíciu zareagujú, pretože si uvedomujú, že hľadanie práce si vyžaduje pomerne veľkú časovú investíciu aj z ich strany. Zverejnenie platu v rámci ponuky dá takémuto kandidátovi jasnú informáciu, či je táto ponuka dostatočne atraktívna aj po finančnej stránke. O to je potom väčšia pravdepodobnosť, že sa o pozíciu bude skutočne uchádzať.
Zamestnávatelia často argumentujú, že do inzerátu nechcú uvádzať platové rozpätie, pretože sú flexibilní pri zvažovaní širokej škály potenciálnych zamestnancov – od juniorov s potenciálom až po skúsených kandidátov. Ak však môže spoločnosť navýšiť plat v závislosti od skúseností kandidáta, je určite na mieste túto informáciu do inzerátu uviesť. Takýmto spôsobom môže získať viac skúsenejších kandidátov. Ak si spoločnosť nie je istá, či dokáže zaujať TOP kandidátov platom, odporúčame uviesť všetky benefity – napr. voľný vstup do posilňovne, home office, vlastná jedáleň, zdravotná starostlivosť, ponúkané náhrady za cestovanie, služobné auto, či základné princípy odmeňovacieho systému.
Upútať vie aj predstavenie kariérnej cesty v rámci spoločnosti a načrtnúť tak kandidátom potenciálny príjem, prípadne čo môžu očakávať od kariérneho rastu.
Na Slovensku sa v pracovných ponukách zväčša výška platu neuvádza, čo je podľa mňa škoda pre kandidátov, ako aj spoločnosti. Často však nemajú jasno vo svojich očakávaniach ani uchádzači – čo je určite chyba. Majte jasno v tom, za koľko najmenej ste ochotný nastúpiť a aký plat chcete časom dosiahnuť. Zlaté vajcia v podobe prekvapujúco dobrého platu z neba nepadajú. O plate môžete licitovať, ak ste špičkový odborník, či skúsený manažér. Vo väčšine prípadov môžete len ťažko očakávať, že dostanete v novej firme o 500 EUR vyšší plat, ako ste mali doteraz.
Rada pre všetkých, ktorí si hľadajú prácu
Snažte sa byť objektívny, prípadne sa inšpirujte platovými prieskumami. Raz ma pobavil uchádzač, ktorý uviedol, že by chcel zarábať 750 až 2500 €. Takto by platové očakávanie rozhodne vyzerať nemalo! Požadujte plat v rozmedzí ±30% v porovnaní s podobnými pozíciami podľa aktuálnych platových prieskumov. To dá novému zamestnávateľovi signál o tom, že máte v otázke platu jasno. Kto má jasno v otázke svojich schopností i platu, je o veľký krok bližšie k novej práci.
U mňa, ak firma neuvedie plat od-do, už viem, že im ide o šetrenie na zamestnancovi, špekulácie nekalé, ani sa neunúvam poslať životopis,n musí poznať svoju cenu, to by som sa teda nachodila zbytočne na takéto ponuky a výsluchy na pohovore, akoby mali prijať generálneho, no a na konci Vám šplechnú takú mzdu, že Vás prejde chuť si hľadať prácu minimálne na mesiac.
Slovenský HR=podvodník , špekulant, unterwaserman… NA takychto myslel už aj zakonník prace a od 70tich rokoch v § 119 pojednava o rovnakej odmeme za rovnaku pracu alebo pracu rovnakej hodnoty. Ak by do inzeratu dany udaj uviedli určite by to len prospelo ich dobremu menu. Ak firma obsadzuje miesto ktore už ma zavedene tak predsajasne musi vediet kolko sa na danej pozícii zaraba. Ak ani pri novo vytvorenom mieste nie je schopna vopred predpokladat prijem zaujemca tak je to to neba volajuca nechopnost ekonoma ktory predsa musi vediet v akych objemoch ma čo naplanovane…..ale ked treba natrčit ruku na štatne dotacie tak maju všetko na halier zratane naši ekonomovia.
Zamestnavatel napr.vo Velkej Britanie,vzdy uvadza plat ci uz hodinovy alebo rocny, Len si to pozrite AK viete trochu anglicky na webe.
Na Slovensku velmi malo inzeratov ma vysku platu.
Pretoze nie su cestny, je to hanba,ale taky sme narod.
Dobrý deň, žiaľ, u nás na Slovensku je plat celkovo tabu témou, tieto informácie ľudia neradi zdieľajú so svojimi kolegami/kamarátmi. Ako som písala v blogu, osobne si myslím, že je to škoda – aj pre firmy aj pre uchádzačov. Verím však, že časom sa situácia zmení a budeme môcť transparentne komunikovať ponúkaný plat na obsadzovaných pozíciách.
Ja som nedávno riešil problém práve v spojení s pracovnou ponukou, kde nebol uvedený nástupný plat.
Komplikáciou bolo aj to, že išlo o môj prvý pohovor na danú pozíciu a ja som nemal veľmi predstavu koľko si vypýtať pri otázky typu: „Aký je Váš očakávaný plat?“ Určite som nechcel túto sumu prestreliť, ale ešte dôležitejšie bolo nepodceniť seba a svoje schopnosti.
V tejto situácii mi veľmi pomohla rada, ktorú spomínate v článku. Využil som dáta z aplikácie Platy.sk (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paylab.app) takže na pohovor som nemusel ísť úplne s nejasnou predstavou o tom koľko si môžem vypýtať.
Ako aj spomína autorka Martina Pfundtnerová – platy sú žiaľ na Slovensku tabu a ľudia neradi zdieľajú tieto informácie. V takom prípade sa práve anonymné prieskumy, ako spomínam vyššie, veľmi hodia.
Dobrý deň Peter, ďakujem za Váš komentár. Som rada, že môj blog Vám pomohol aj v praxi pri hľadaní práce. Želám veľa úspechov.