Pohovor nie je len testom kandidáta, ale aj recruitera
Prvý dojem. Všimnete si ako je kandidát oblečený, ako podáva ruku, či má trému alebo prehnané sebavedomie. Netreba však zabúdať, že presne tak isto si kandidát všíma vás, prostredie, v ktorom sa ocitol a firmu, v ktorej sa uchádza o miesto.
Dostali ste životopis, ktorý presne sedí na obsadzovanú pozíciu. Kandidáta ste pozvali na pohovor a nadšení jeho profilom ste mu o niekoľko týždňov ponúkli pracovné miesto. On však odmietol. Kde nastala chyba?
Možností je niekoľko. Veľakrát uchádzača od prijatia ponuky odradí zlý prvý dojem. Možno poslal svoj životopis v marci, na pohovor ste ho pozvali v máji a pozíciu mu ponúkli v septembri. Je logické, že za pol roka môže odborník v určitej oblasti dostať viacero ponúk a vyberie si tú, ktorá príde najskôr, aj keď nemusí byť najlepšia. A vôbec, ak niekomu mesiac alebo dva neodpoviete na zaslaný životopis, čo si pomyslí o vašej organizácii?
Možno kandidát odhodlane prišiel na pohovor, na ktorý sa týždeň pripravoval a pri vstupe ho privítala zamračená recepčná s odkazom, že má 15-20 minút počkať. Ako sa pozeráte na kandidáta, ktorý príde neskoro vy?
Za ten čas, čo na recepcii čaká, prešlo okolo niekoľko vystresovaných ľudí – jeho “potenciálnych budúcich kolegov”, z ktorých ho ani jeden nepozdravil a pri odchode z firmy len buchol dvermi. A na záver sa dostal k personalistovi a k jeho “možno budúcemu šéfovi”, ktorí s ním zaobchádzali ako so študentom na skúške. Ešte stále sa čudujete, že exkluzívnu pracovnú ponuku neprijal?
Samozrejme, toto je ten najhorší možný, jemne preexponovaný scenár. Pointa však spočíva v tom, že na pozitívnom prvom dojme si musí dať záležať nie len kandidát, ale aj vy. Ako sa čo najlepšie pripraviť na stretnutie s uchádzačom vám poradíme v jednom z nasledujúcich blogov.
Autor: Daniela Tomášiková
Zdroje:
Jim Roddy, You Can’t Fake Company Culture to Candidates, Ere.net