Oplatí sa zaklamať na pohovore, keď ide o plat?
Hoci klamať sa nevypláca, tiež nie je vždy úplne najrozumnejšie mať „srdce na dlani“. Klamanie na pracovnom pohovore je pálčivou témou aj priamo medzi personalistami, čoho dôkazom sú aj dva články, ku ktorým som sa nedávno dostala. Ich názvy hovoria za všetko. Prvý nám dáva sedem dôvodov, prečo sa klamstvu na pohovore vyhnúť. Druhý zas uvádza situácie z praxe, kedy sa úprimnosť kandidátom nevyplatila.
Neúprimnosť má však – tak ako všade inde, tak aj na pohovore – rôzne úrovne. Čím citlivejšia je téma, tým náročnejšie je nájsť tú správnu dávku úprimnosti. Najmä pri otázke platu a motivácie. Ako otvorene, pravdivo a zároveň „strategicky“ konať, keď čelíte týmto témam?
Keď si nové zamestnanie hľadáte kvôli platu…
Predstavte si situáciu, že vaším hlavným dôvodom pre hľadanie nového zamestnania je plat. Pozadie býva rôzne. Či už máte hypotéku, alebo vám vaša firma už pár rokov nevynáša. Pri otázke “prečo chcete pre nás pracovať” je teda vašou úprimnou odpoveďou – „potrebujem vyšší plat“. A teraz si predstavte, že vy ste zodpovedný/á za výber nového člena do tímu. Vyberiete si kandidáta, ktorého motivuje vyšší plat alebo kandidáta, ktorý je nadšený napríklad vaším pripravovaným projektom? Hoci má kandidát motivovaný platom perfektné skúsenosti, nebudete sa obávať, že pri lepšej ponuke kedykoľvek odíde?
Aj keď meníte prácu pre neuspokojivé finančné ohodnotenie, skúste sa zamyslieť. Išli by ste pracovať pre neznámu firmu s piatimi zamestnancami alebo naopak máte nechuť ku korporáciám? Čo vzbudilo váš záujem o danú ponuku? Či už reagujete na konkrétnu pozíciu alebo ste oslovený headhunterom, väčšinou neviete, aký plat daná pozícia ponúka. Odpovede na tieto otázky sú súčasťou vašej motivácie – uveďte ich. Odpovedajte a správajte sa strategicky, aby ste zvýšili svoje šance na získanie práce. Nikdy však otázku platu nezamlčte.
Ostaňme pri situácii, kedy primárne hľadáte lepšie platové podmienky. Ste vo viacerých výberových procesoch, odhodlaný/á zobrať prvú finančne zaujímavú ponuku. Môže sa vám zdať strategické pri každom z pohovorov uviesť, že máte o dané miesto prioritný záujem. Keď však hneď na druhý deň zoberiete inú pozíciu, na jednej strane dosiahnete to, čo ste si “strategicky” zaumienili – získate zamestnanie s atraktívnym platom. Na druhej strane však kazíte svoje renomé pred ostatnými spoločnosťami.
Čo ak zaklamete o predchádzajúcom plate…
Bežne sa stáva, že sa recruiter spýta na váš predchádzajúci plat. Vy však poviete o niečo vyššiu sumu, aby ju recruiter nepodliezol. Aj keby ste si boli istí, že vašu malú lož nemôže nikto prezradiť, klamať sa neoplatí. Na odhalenie neúprimnosti sme totiž my, recruiteri, školení. Často spoznáme neúprimnosť už počas prvého rozhovoru s kandidátom. A to nehovorím o aure alebo nadľudských schopnostiach, ale o niečom oveľa svetskejšom. Keď aj zniete presvedčivo, vašu lož prezradia tzv. “mikro-prejavy”. Ak nie ste zrovna vyškolený „tajnými službami“, odrazí sa to na vašom tóne hlasu, rytmike vety, či mimických prejavoch. Zostaňte preto autentický bez ohľadu na to, či je možné si fakticky overiť vaše tvrdenia.
Adam Lazar vo svojom článku (7 dôvodov, prečo neklamať na pohovore) uvádza:
“Lož na pohovore vás môže mrzieť v lepšom prípade neúspešným interview a trapasom, v tom horšom napríklad výpoveďou v skúšobnej dobe.”
Pokazené renomé môže byť ale oveľa závažnejším dôsledkom. Je ťažké meniť dojem, ktorý raz zanecháte. Aj preto, že väčšina spoločností si uchováva informácie o kandidátoch v svojich interných databázach a asi nikto by nechcel byť evidovaný ako ten, čo zavádzal. Navyše, slovenský trh je relatívne malý. Špecialisti a manažéri z jednotlivých oblastí sa často poznajú a zdieľajú medzi sebou informácie a referencie.
Rada na záver
Vždy sa zamyslite, čo všetko je v rámci ponúkanej pozície pre vás zaujímavé a spomeňte to na pohovore. Nebojte sa hovoriť o plate, rozhodne ho však nespomínajte ako motiváciu číslo 1. Vyhnite sa aj zbytočnému klamaniu o predchádzajúcom plate. Ak chcete vyšší plat, ako ste mali predtým, hovorte priamo a úprimne. Takto môžete dosiahnuť želaný výsledok bez ujmy na vašom renomé.
Zdroje: Mark Stevens, Why You Must Lie On Job Interviews And What You Must Lie About, Linkedin.com
Adam Lazar, 7 dôvodov, prečo neklamať na pohovore, Linkedin.com